Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd Santander Bank Polska S.A. ("Bank") informuje, że w dniu 23 kwietnia 2025 r. otrzymał pismo Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ("Fundusz") informujące go o wspólnej decyzji kolegium ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji Grupy Banco Santander, utworzonym przez Jednolitą Radę ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (Single Resolution Board, dalej jako "SRB"), określającej minimalny wymóg dotyczący funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych ("MREL") dla Grupy Banku w wysokości 15,36% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko ("TREA") obliczonej zgodnie z art. 92 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 oraz 5,91% miary ekspozycji całkowitej ("TEM") obliczonej zgodnie z art. 429 i art. 429a rozporządzenia (UE) nr 575/2013.
Bank jest też zobowiązany spełniać minimalny wymóg podporządkowania MREL w wysokości 15,22% TREA oraz 5,91% TEM.
Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o BFG, wymóg MREL dla Banku został określony na poziomie skonsolidowanym. Bank jest zobowiązany do jego spełnienia niezwłocznie po otrzymaniu informacji o przyjęciu wspólnej decyzji ws. MREL.
Jednocześnie zgodnie z art. 19 ust. 2 pkt 3, art. 21 ust. 3 pkt 3, art. 42 pkt 3 oraz art. 48 pkt 3 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym, będącego transpozycją art. 128 Dyrektywy CRD, instrumenty w kapitale podstawowym Tier I (CET1) utrzymywane przez Bank na potrzeby wymogu połączonego bufora nie mogą zostać zaliczone do wymogu MREL wyrażonego jako odsetek łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko. Zasady tej nie stosuje się do wymogu MREL wyrażonego jako odsetek miary ekspozycji całkowitej (MREL TEM).
Podstawa prawna:
Art. 17 ust. 1 MAR - informacja poufna
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
[English version below]
23-04-2025
Current report no. 23/2025
Re.: Letter from the Bank Guarantee Fund regarding the minimum
requirement for own funds and eligible liabilities (MREL) for Santander
Bank Polska Group.
The Management Board of Santander Bank Polska S.A. (the "Bank") hereby
advises that on 23 April 2025 it received a letter from the Bank
Guarantee Fund ("Fund") with information about the joint decision taken
together with the resolution college of Santander Group set up by the
Single Resolution Board ("SRB") on the minimum requirement for own funds
and eligible liabilities ("MREL") for the Bank's Group, which is 15.36%
of the total risk exposure amount ("TREA") calculated in line with
Article 92(3)-(4) of Regulation (EU) 575/2013, and 5.91% of total
exposure measure ("TEM") calculated in line with Article 429 and 429a of
Regulation (EU) 575/2013.
The Bank is also obliged to meet the minimum MREL subordination
requirement of 15.22% of TREA and 5.91% of TEM.
Pursuant to Article 98(1) of the BFG Act, the MREL requirement for the
Bank was determined at the consolidated level. Bank is obliged to
fulfill it immediately after receiving information about the adoption of
the joint decision on MREL.
At the same time, in accordance with Article 19(2)(3), Article 21(3)(3),
Article 42(3) and Article 48(3) of the Act on macro-prudential
supervision, which transposes Article 128 of the CRD, CET1 instruments
held by the Bank for the purpose of the combined buffer requirement are
not eligible for the MREL requirement expressed as a percentage of the
total risk exposure. This rule does not apply to the MREL requirement
expressed as a percentage of the total exposure measure (MREL TEM)
Legal basis:
Article 17(1) of Market Abuse Regulation - inside information.
More information on page: http://biznes.pap.pl/en/reports/espi/all,0,0,0,1
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2025, 15:55 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |