Newsletter

Konin: Jan Sznajder – niezwykły człowiek w niezwykłym miejscu

06.10.2025, 19:47aktualizacja: 06.10.2025, 19:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Konin
Fot. UM Konin
– Jestem zwyczajny – przekonywał po premierze filmu pt. „Jan Sznajder – niezwykły człowiek w niezwykłym miejscu” jego tytułowy bohater – malarz, poeta, regionalista, kombatant, erudyta.

Film o 92-letnim Janie Sznajdrze zrealizował filmowiec, wieloletni korespondent TVP3 Poznań Waldemar Domski. Powstał piękny, ciepły obraz pokazujący Jana Sznajdra  na przestrzeni czterech pór roku w jego naturalnym otoczeniu  - wśród sztuki, w położonej w lesie posiadłości w Posoce. – Janek chodził mi po głowie od lat, podobały mi się jego obrazy – tłumaczył autor Waldemar Domski. – Nagrałem trzy godziny rozmów. W tym czasie patrzyłem na Janka, jak sobie niezłomnie radzi, bo mieszka sam, wspomagany tylko przez rodzinę, jak swobodnie się wypowiada, jak znakomitą ma pamięć – wyjaśnia Domski.

Trzonem filmu jest rozmowa, którą współrealizatorka produkcji Agata Domska przeprowadziła z Janem Sznajdrem. Domska w subtelny sposób kierowała rozmową, pozostawiając bohaterowi dużo swobody, dając mu nieskrępowaną przestrzeń wypowiedzi. Słyszymy mądrego, wartościowego człowieka, który każdy dzień bez książki uważa za stracony, zwierzęta darzy szczególnym rodzajem szacunku i – jak sam podkreśla – bez Posoki i bez swojej długoletniej partnerki Danki Czerwińskiej nie byłby tym, kim jest. A wbrew temu, co ze skromnością o sobie mówi, jest człowiekiem niezwykłym o bardzo interesującym życiorysie. 

W wywiadzie słyszymy też o jego miłości do Grecji, pierwszych lekcjach rysunku z ojcem, przytulisku dla bezdomnych zwierząt w Posoce, które Danka Czerwińska założyła zanim utworzono schroniska w Koninie, a także o zamiłowaniu do sztuki ludowej i przyjaźni z artystami z całej Polski. Dzięki tej współpracy w Posoce – posiadłości rodowej Czerwińskich, powstało muzeum poświęcone artystom ludowym. Sznajder nie tylko kolekcjonuje ich dzieła, ale też korespondował z autorami, zbierał ich portrety. Zbiory w przyszłości zostaną przekazane do Muzeum Okręgowego w Koninie. Tam też w grudniu otwarta zostanie wystawa dzieł Jana Sznajdra. Co ciekawe, swoim pracom nie nadaje tytułu, by nie ograniczać wyobraźni odbiorcy. 

Jan Sznajder ma 92 lata. Jego rodzina pochodziła z Lądu – mama była nauczycielką, ojciec miał talent plastyczny i udzielał lekcji rysunku. Dziadek był urzędnikiem w carskiej Rosji, przeżył tam rewolucję październikową. 

Jan Sznajder w młodości trafił do więzienia stalinowskiego, nie miał potem wstępu na uczelnię wyższą. Ukończył studium plastyczne w Warszawie w pracowni prof. Mariana Tomaszewskiego. Działał w artystycznym kolektywie „Nałęczów‘56”. Malował, wystawiał swoje prace, prowadził zajęcia dla dzieci i młodzieży. Spojrzenie młodych ludzi na sztukę fascynowało go – lubił ich poczucie humoru, doceniał wyczucie barw. Pisał też wiersze. Ostatni z 2023 roku jest o woźnicy i o tym, by dał koniom odpocząć.   

Środki na realizację filmu Waldemar Domski pozyskał ze stypendium w dziedzinie kultury przyznanego przez prezydenta Konina, produkcję wsparł Powiat Koniński i gmina Stare Miasto. Filmem, jak poinformował autor, zainteresowana jest TVP3 Poznań.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2025, 19:47
Źródło informacji UM Konin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ