Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„W sektorze finansowym najlepszą ochroną konsumenta jest edukacja. To ona pozwala Polakom podejmować świadome, odpowiedzialne decyzje co do swoich oszczędności, bezpieczeństwa finansowego, inwestycji. Dlatego, zgodnie z międzynarodowymi standardami gwarantów depozytów, prowadzimy działania edukacyjne w zakresie zasad gwarantowania depozytów” - mówi prezes zarządu BFG Maciej Szczęsny.
Depozyty to środki pieniężne zgromadzone przez deponenta na wszystkich rodzajach rachunków np. rozliczeniowych, oszczędnościowych, lokat terminowych, powierniczych, w przypadku których deponent jest stroną umowy.
Ochroną gwarancyjną BFG objęte są środki pieniężne i należności wszystkich osób fizycznych oraz osób prawnych (w bankach), a także szeregu innych podmiotów. Szczegółowe informacje dot. gwarantowania depozytów, w tym aktualna lista podmiotów (banków i SKOK-ów) objętych gwarancjami Funduszu, dostępne są na stronie www.bfg.pl.
Gwarancje BFG nie obejmują np. papierów wartościowych (akcje, obligacje), jednostek funduszy inwestycyjnych ani kryptowalut czy złota. W przypadku lokaty strukturyzowanej gwarancjami BFG objęty jest kapitał, a wypłata odsetek lub świadczeń dodatkowych oraz ich wysokość zależą od uprzednio określonych warunków.
BFG od 1995 roku gwarantuje depozyty zgromadzone w bankach, natomiast od 2013 roku również depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Przez 30 lat BFG zrealizował wypłaty środków gwarantowanych dla ponad 360 tys. deponentów, głównie banków spółdzielczych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, których dotknęły problemy finansowe.
Obecnie działalność BFG reguluje ustawa z 2016 roku, która m.in. rozszerzyła jego zakres działalności, czyniąc go organem przymusowej restrukturyzacji banków i kas, tzw. organem resolution. Przymusowa restrukturyzacja jest to proces, który - chroniąc depozyty klientów banku lub kasy - pozwala na ograniczenie zaangażowania środków publicznych w ratowanie bliskiej upadku instytucji, gdyż w pierwszej kolejności straty pokrywają jej właściciele i inwestorzy.
Źródło informacji: Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 31.10.2025, 08:00 |
| Źródło informacji | Bankowy Fundusz Gwarancyjny |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Warsztaty Business & Science Poland na Kongresie Polska Moc Biznesu
26 listopada Business & Science Poland organizuje podczas Kongresu Polska Moc Biznesu specjalne wydarzenie warsztatowe pn. „Strengthening EU Competitiveness. A Financing Perspective” łączące biznes z administracją rządową.- 20.11.2025, 14:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business & Science Poland (BSP)/Polska Moc Biznesu
-
Image
Inwestycje wokół offshore mogą sięgnąć ok. 900 miliardów złotych - to trzykrotność całego projektu CPK
Tegoroczna edycja konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej poświęcona morskiej energetyce wiatrowej przejdzie do historii: po raz pierwszy przedstawiciele branży offshore dyskutowali nie o przyszłych, ale już realizowanych projektach i wybudowanych instalacjach. Do 2040 r. na polskich wodach Bałtyku powstanie 18 GW zainstalowanej mocy, a pełny potencjał szacowany jest na 33 GW. Tym samym offshore stanie się jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego i długofalowego rozwoju gospodarczego Polski.- 20.11.2025, 13:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Ważna premiera firmy Merus Power: pierwszy akumulatorowy system magazynowania energii typu grid-forming w krajach skandynawskich
- 20.11.2025, 12:33
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ