Newsletter
 

MI: Zwiększymy dostępność drogową portu w Gdyni (komunikat)

19.02.2026, 16:05aktualizacja: 20.02.2026, 09:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Budowa Drogi Czerwonej w Gdyni oraz współpraca Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z władzami tego miasta na rzecz opracowania projektu przebudowy wyeksploatowanej Estakady Kwiatkowskiego przyczynią się do poprawy dostępu do Portu Gdynia.

– W celu zapewnienia finansowania realizacji Drogi Czerwonej, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt Programu budowy drogowego dostępu do Portu w Gdyni. Program ten opiewa na kwotę ponad 4,5 mld zł, zapewniając tym samym stabilne finansowanie dla realizacji wszystkich 3 odcinków nowej trasy – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Ministerstwo Infrastruktury skierowało już do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu wniosek o wpis do Wykazu Prac Programowych Rady Ministrów programu dotyczącego budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Po uzyskaniu wpisu rozpocznie się etap prac legislacyjnych. Projekt Programu w pierwszej kolejności zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych, a GDDKiA uruchomi przetarg na wykonanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Nowa inwestycja, Droga Czerwona w Gdyni o długości ok. 9 km, zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z drogą ekspresową S6. Trasa ta poprawi dojazd do portu, a także zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe. Będzie to dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), skomunikowana z pozostałą siecią poprzez pięć węzłów drogowych. Powstanie też infrastruktura dla pieszych i rowerzystów w postaci kładek oraz tuneli. Trasa poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta.

Trasa została podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

- węzeł Morska (połączenie z S6) – węzeł Dolina Logistyczna – węzeł Kwiatkowskiego (ok. 5,3 km), - węzeł Kwiatkowskiego – węzeł Ofiar Grudnia 70’ (ok. 2,4 km), - węzeł Ofiar Grudnia 70’ – węzeł Terminal Promowy (ok. 1,1 km).

Porozumienie ws. przebudowy Estakady Kwiatkowskiego

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała porozumienie z Miastem Gdynia w sprawie zasad współpracy w procesie przygotowania inwestycji związanej z przebudową lub rozbudową Estakady Kwiatkowskiego. GDDKiA będzie pełnić rolę doradczo-konsultacyjną w trakcie całego procesu przygotowawczego.

Na cel tej inwestycji rząd zabezpieczył 0,5 mld zł.

W ramach prac Urząd Miasta Gdyni opracuje kompleksową dokumentację, w tym projekt budowlany i wykonawczy, materiały przetargowe oraz kosztorys. Ponadto pozyska wszelkie konieczne pozwolenia i zgody administracyjne, umożliwiające realizację inwestycji (w tym uzyskanie decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę).

– W ramach wsparcia eksperckiego GDDKiA przekaże Urzędowi Miasta Gdyni wszelkie niezbędne dokumenty i wytyczne oraz standardy obowiązujące w GDDKiA w trakcie procesu inwestycyjnego. Ponadto udostępni informacje o istniejącym oraz prognozowanym natężeniu ruchu w obszarze Estakady Kwiatkowskiego. Pracownicy GDDKiA będą także uczestniczyć w radach technicznych i doradzać w zakresie planowanej inwestycji – powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Po stronie Urzędu Miasta Gdyni będzie także uzgodnienie rozwiązań projektowych dla Estakady Kwiatkowskiego na styku z planowaną Drogą Czerwoną.

Estakada Kwiatkowskiego to zbudowana na przełomie lat 70. i 80. trasa mająca status drogi powiatowej. Od lat jest intensywnie eksploatowana, wymaga modernizacji, która podniesie parametry tej drogi. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie wspierać Miasto Gdynia na pierwszym etapie przygotowania inwestycji. Zapewni wsparcie eksperckie na etapie przetargu oraz opracowania dokumentacji technicznej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 Ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.02.2026, 16:05
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ