Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Każdego roku do oceanów trafia około 10 milionów ton odpadów plastikowych. Zanieczyszczenie plastikiem pozostaje rosnącym zagrożeniem zarówno dla ekosystemów, jak i gospodarki. Chociaż większość odpadów pochodzi z codziennej konsumpcji, znaczne ich ilości nadal trafiają do rzek i obszarów przybrzeżnych. Partnerzy unijnych projektów COP i RELOOPED opracowali rozwiązania problemów związanych z plastikiem. Będzie można zapoznać się z nimi podczas konferencji „Flow of Plastics” w Malmö.
21 maja 2026 r. unijni urzędnicy, eksperci i przedsiębiorcy spotykają się na międzynarodowej konferencji „Flow of Plastics” w Malmö, aby wspólnie zająć się problemem odpadów plastikowych – od opakowań detalicznych po ich przedostawanie się do rzek i mórz. Wydarzenie jest organizowane przez przedstawicieli projektu strategicznego Circular Ocean-bound Plastic (COP) i projektu Retail Relooped (RELOOPED). Oba przedsięwzięcia są współfinansowane z programu Interreg Południowy Bałtyk.
Zwalczanie odpadów z plastiku od źródła do morza
Trzy lata transgranicznej współpracy zaowocowały wypracowaniem rozwiązań, które mają ułatwić przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym i oszczędzającą zasoby. Mają one dotyczyć całego łańcucha wartości tworzyw sztucznych: od zapobiegania dostawaniu się plastiku do środowiska, poprzez usprawnianie zbiórki odpadów plastikowych, po ponowne ich wykorzystanie i recykling. Przewidują one również nowe sposoby angażowania klientów i nowe modele biznesowe gospodarki o obiegu zamkniętym do stosowania w przedsiębiorstwach. W przyszłości mogą one znacząco zmniejszyć ilość odpadów plastikowych.
Projektowe rozwiązania
Kluczowym efektem projektu RELOOPED jest cyfrowy zestaw narzędzi, który łączy praktyczne rozwiązania, studia przypadków i spostrzeżenia, oparte na rzeczywistych testach i procesach współprojektowania. Pomoże on sektorowi handlu detalicznego w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym w zakresie opakowań plastikowych. Zestaw zostanie zaprezentowany podczas konferencji.
Z kolei projekt COP koncentruje się na zapobieganiu przedostawania się zanieczyszczeń z plastiku do Morza Bałtyckiego. Dzięki działaniom pilotażowym w Gdańsku, Rostocku i Aarhus zebrano i przeanalizowano ponad 20 000 sztuk odpadów. Dostarczyło to cennych danych na temat przedostawania się plastiku do morza w regionie.
- Zanieczyszczenie plastikiem zaczyna się na długo przed dotarciem do morza. Identyfikując, gdzie i w jaki sposób odpady przedostają się do wód, możemy projektować inteligentniejsze systemy zapobiegania, otwierając jednocześnie nowe możliwości recyklingu i innowacji – wyjaśnia Kasper Gregersen, kierownik projektu COP.
W projekcie współpracują podmioty z Danii, Niemiec, Polski i Szwecji. Polskę reprezentują Uniwersytet Gdański, Gdańska Fundacja Wody i miasto Gdańsk.
Od lokalnych rozwiązań do regulacji UE
Program konferencji obejmuje m.in. sferę polityki Unii Europejskiej, prezentując punkt widzenia Europejskiej Agencji Środowiska. Reprezentanci Polskiego Paktu Plastikowego przedstawią dążenia liderów transformacji opakowaniowej w Polsce. Uczestnicy poznają także praktyczne studia przypadków, rozwiązania technologiczne oraz analizy modeli biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym i zachowań konsumentów z różnych firm prywatnych.
- Celem konferencji jest wymiana najlepszych praktyk, wzajemne uczenie się i skalowanie rozwiązań, które mogą przynieść realne zmiany. Chodzi również o przekształcenie praktycznego doświadczenia w wiedzę, z której inni już mogą skorzystać – w nowych projektach, partnerstwach, politykach i codziennych rozwiązaniach – mówi Małgorzata Hojka, kierownik projektu RELOOPED, z BOFA.
Podczas konferencji będzie można obejrzeć wystawę, która prezentuje praktyczne rozwiązania dotyczące recyklingu tworzyw sztucznych w handlu detalicznym i zbiórki plastiku z oceanów.
Uczestnicy będą mogli wziąć również udział w interaktywnych warsztatach i praktycznych zajęciach. Pozwolą im one przekształcić zużyte tworzywa sztuczne w nowe produkty.
Szczegóły:
Kiedy: 21 maja 2026 r., 10:00–16:30
Gdzie: STUDIO Malmö, Nordenskiöldsgatan 24, Malmö, Szwecja
Udział jest bezpłatny. Aby się zarejestrować, prosimy o kontakt mailowy. Szczegóły znajdują się niżej.
Kontakt dla mediów
Kasper Gregersen, kierownik projektu, COP, Clean, tel. +45 507 859 68, e-mail: kgg@cleancluster.dk
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ ost/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
| Data publikacji | 14.05.2026, 12:28 |
| Źródło informacji | MFiPR |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |