Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Tuż przed wakacjami do użytku kierowców oddany zostanie ostatni odcinek drogi ekspresowej S6 między Słupskiem a Leśnicami. To ponad 40 km nowej trasy i nieprzerwane połączenie drogą ekspresową Trójmiasta i Szczecina. Trasa ta poprawi komunikację w północnej Polsce i ułatwi codzienne podróże mieszkańcom i turystom. Nową drogę tuż przed otwarciem wizytował premier Donald Tusk i minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
– Otwarcie ostatniego odcinka drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Trójmiastem całkowicie zmienia filozofię poruszania się po północnej Polsce. Trasa S6 staje się kręgosłupem komunikacyjnym polskiego wybrzeża. Ma 380 km i łączy największe miasta północnej Polski: Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk. Integruje dwa największe obszary metropolitalne polskiego wybrzeża oraz najważniejsze porty morskie kraju. Tegoroczne wyjazdy nad morze będą szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To kolejny krok w budowie nowoczesnej infrastruktury drogowej w Polsce – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Minister Klimczak dodał, że dzięki tej inwestycji skróci się czas podróży między Gdańskiem a Szczecinem o około 1,5 godziny, czyli z ok. 5 godzin do ok. 3,5 godziny.
Droga ekspresowa S6 (Trasa Kaszubska) to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w północnej Polsce i zarazem część europejskiego korytarza Via Hanseatica łączącego miasta południowego Bałtyku, od niemieckiej Lubeki po łotewską Rygę. S6 w obecnym kształcie jest też ważnym elementem sieci dróg międzynarodowych, m.in. jako część trasy europejskiej E28.
– Długo czekaliśmy na sfinalizowanie całej tej inwestycji – trasy S6, ale mogę dzisiaj z satysfakcją powiedzieć, że widzimy przyspieszenie, jeśli chodzi o budowę dróg i kolei, od początku naszych rządów to jest prawie 700 km otwartych odcinków nowych dróg – powiedział premier Donald Tusk.
S6 między Słupskiem a Leśnicami
Na trasę między obwodnicą Słupska i węzłem Leśnice składały się trzy odcinki inwestycyjne:
- Słupsk – Bobrowniki (ponad 16 km, realizowany przez konsorcjum NDI, NDI Sopot i Todini Central Asia),
- Bobrowniki – Skórowo (ponad 13 km, Aldesa)
- Skórowo – Leśnice (blisko 11 km, Intercor).
Dwa pierwsze odcinki mają nawierzchnię betonową, jedynie na obiektach zastosowano nawierzchnię bitumiczną.
Większość nowej drogi ekspresowej powstała w sąsiedztwie dawnej DK6, a na odcinku pomiędzy Bobrownikami i Skórowem przebiega w nowym śladzie.
W ramach inwestycji wybudowanych zostało pięć węzłów drogowych: Budy, Bobrowniki, Rzechcino, Skórowo i Leśnice. Ponadto powstał nowy obwód drogowy Budy wraz z magazynem soli. Po obu stronach trasy zlokalizowane są miejsca obsługi podróżnych (MOP) Paprzyce oraz Darżewo. Dodatkowo powstały 44 obiekty inżynierskie, w tym 24 przejścia dla zwierząt i 245-metrowa estakada nad doliną Łupawy. Wzdłuż drogi zamontowane zostały urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz elementy ochrony środowiska – ekrany akustyczne, przeciwolśnieniowe, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym. Dodatkowo powstały kanały technologiczne, kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne. Zainstalowane zostały urządzenia melioracyjne oraz retencyjno-infiltracyjne.
Wartość umów na realizację tych trzech odcinków wyniosła 1,27 mld zł.
Budowa S6 na odcinku Słupsk – Bożepole Wielkie otrzymała wsparcie ze środków UE z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Wartość całej inwestycji to niemal 2,9 mld zł, a dofinansowanie z UE wyniosło ponad 1,4 mld zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mmic/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
| Data publikacji | 24.06.2026, 17:40 |
| Źródło informacji | MI |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |