Newsletter

Peru: zmarł były sekretarz generalny ONZ Javier Perez de Cuellar

05.03.2020, 08:30aktualizacja: 05.03.2020, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W wieku 101 lat zmarł w środę w Limie sekretarz generalny ONZ w latach 1982-1991 i premier Peru w latach 2000-2001 Javier Perez de Cuellar Guerra - podało peruwiańskie radio RPP. Polityk zmarł w swoim domu, wśród najbliższych - przekazał jego syn.

De Cuellar objął stanowisko sekretarza generalnego ONZ w 1982 r. i pełnił ten urząd przez dwie kadencje.

Agencje przypominają, że dzięki jego staraniom doszło do zawieszenia broni w wojnie iracko-irańskiej w 1988 r. Jego talenty dyplomatyczne pomogły też w pokojowym procesie uzyskania niepodległości przez Namibię w 1990 r.

Przed wybuchem pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, de Cuellar negocjował z Saddamem Husajnem wycofanie jednostek irackich z Kuwejtu.

Po powrocie do kraju de Cuellar założył Związek na rzecz Peru. Ugrupowanie to wysunęło jego kandydaturę w wyborach prezydenckich, które w 1995 r. dały zwycięstwo Alberto Fujimoriemu. Po ucieczce Fujimoriego z Peru, w okresie od listopada 2000 r. do lipca 2001 r. Javier Perez de Cuellar pełnił funkcję premiera peruwiańskiego rządu.

W 1984 r. Uniwersytet Jagielloński uhonorował go tytułem "doctor honoris causa". (PAP)

mars/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.03.2020, 08:30
Źródło informacji Reuters, AFP, TASS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ