Newsletter

Polityka i społeczeństwo

20 lat Polski w Unii Europejskiej - konferencja Polskiej Agencji Prasowej

12.04.2024, 14:07aktualizacja: 16.04.2024, 10:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP
PAP
W środę, 17 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W wydarzeniu wezmą udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy Jerzy Buzek i Jan Krzysztof Bielecki. Początek transmisji o godz. 10.15.

Konferencję „20 lat Polski w Unii Europejskiej” otworzy przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, która wygłosi przesłanie do uczestników wydarzenia za pośrednictwem wideo.

Kolejnym punktem programu będzie rozmowa z byłym prezydentem RP w latach 1995-2005 Aleksandrem Kwaśniewskim prowadzona przez zastępczynię redaktora naczelnego PAP Zuzannę Dąbrowską.

W dalszej części konferencji zaplanowane są trzy panele dyskusyjne, w których wezmą udział obecni oraz byli ministrowie i europosłowie, a także przedstawiciele świata akademickiego oraz korporacji samorządowych.

W którą powinna zmierzać stronę Unia Europejska, by stawić czoła stojącym przed nią wyzwaniom geopolitycznym, klimatycznym, migracyjnym, środowiskowym i demograficznym? Czy kluczem do poprawy skuteczności działania UE jest zmiana traktatów? Czy przyszłością Wspólnoty jest federalizm? Jak przygotować instytucje unijne do rozszerzenia i w jaki sposób przeprowadzić ten proces? Na te pytania będą szukali odpowiedzi uczestnicy panelu „20 lat Polski w Unii Europejskiej - kamienie milowe i wyzwania”.

W dyskusji wezmą udział: minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, sekretarz stanu w MSZ Marek Prawda, europoseł prof. Jerzy Buzek, a także dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Rychard. Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski.

Panel „20 lat Polski w Unii Europejskiej – korzyści i wyzwania dla polskiej gospodarki” zostanie poświęcony ekonomicznym aspektom polskiego członkostwa w UE. Co udało się osiągnąć przez te 20 lat, a czego zabrakło? Jak zwiększać udział Polski w europejskiej gospodarce? Jakie wyzwania gospodarcze stoją przed Polską i UE w najbliższych latach? Co polska gospodarka może dać Europie w przyszłości i czy powinniśmy wejść do strefy euro?

W dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego Biznes PAP Piotra Rożka wezmą udział: wiceminister finansów Jurand Drop, były wicepremier i prezes NBP Leszek Balcerowicz, były premier Jan Krzysztof Bielecki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak i prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska. Zaproszenie otrzymał też prezes zarządu Banku Pekao Leszek Skiba.

Uczestnicy trzeciego panelu dyskusyjnego „20 lat Polski w Unii Europejskiej – rozwój Polski lokalnej” przeanalizują konsekwencje członkostwa w UE dla polskich samorządów. Czy mądrze zainwestowały pieniądze z funduszy europejskich? Jak powinny wykorzystać środki z obecnej perspektywy finansowej? I wreszcie - jak powinna wyglądać polityka spójności po 2027 r., by jak najlepiej służyć polskim wspólnotom lokalnym?

W dyskusji, którą poprowadzi Anna Banasik, redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP, udział potwierdzili: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas, była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, europoseł Adam Jarubas oraz dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. 

Podczas konferencji odbędzie się wręczenie nagród w corocznym konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję dofinansowaną z Funduszy Europejskich. Laureatów wybrali w plebiscycie internauci, spośród zgłoszeń nadesłanych przez samorządy.

W trakcie wydarzenia zostanie również zaprezentowany raport PAP „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. W publikacji eksperci podsumowali przemiany, które dokonały się dzięki członkostwu w UE w dziesięciu obszarach tematycznych.

Konferencja jest elementem projektu, na który Polska Agencja Prasowa pozyskała dofinansowanie z Parlamentu Europejskiego.

Transmisja z wydarzenia na https://www.pap.pl, https://samorzad.pap.pl, https://biznes.pap.pl, YouTube PAP

Źródło informacji: PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.04.2024, 14:07
Źródło informacji Polska Agencja Prasowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ