Newsletter

Polityka i społeczeństwo

85 proc. rodziców nie wyobraża sobie życia bez dziecka

15.12.2023, 09:09aktualizacja: 15.12.2023, 09:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Źródło informacji - Michał A. Michalski
Źródło informacji - Michał A. Michalski
Rodzicielstwo to pozytywne doświadczenie. 85 proc. rodziców nie wyobraża sobie życia bez potomstwa, 11 proc. nie ma zdania na ten temat. Zaledwie 5 proc. twierdzi, że życie bez dziecka jest do wyobrażenia wynika z badania poznańskiego Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.

„Plusy rodzicielstwa” to nowe badanie przeprowadzone w ramach projektu „Rodzina na antenie”, który łączy formę przekazu medialnego skierowanego do młodych ludzi z oryginalnymi analizami. „W tym roku postanowiliśmy zajrzeć pod powierzchnię rodzicielstwa, by posłuchać, co w głębi serca czują i o czym myślą rodzice. Badanie prowadził zespół naukowców z trzech polskich uczelni z Lublina i Poznania” - mówi szef projektu prof. Michał A. Michalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ankiety zrealizowane w ramach panelu badawczego Ariadna objęły swoim zasięgiem 1600 osób powyżej 18 roku życia, które mają co najmniej jedno dziecko.

Z uzyskanych danych wynika, że rodzicielstwo to bardzo pozytywne doświadczenie, bardzo ważne dla samych rodziców. 85 proc. z nich nie wyobraża sobie życia bez dziecka, a tylko 5 proc. jest w stanie to sobie zwizualizować. Dla 73 proc. badanych rodzicielstwo to coś, co sprawia, że spoglądają w przyszłość z większym poczuciem bezpieczeństwa.

„To szczególnie ciekawe biorąc pod uwagę obecny kontekst wojny za naszymi granicami, kryzysy energetyczne, ekonomiczne, niedawną pandemię. Badania dowodzą, że rodzicielstwo to dobry wybór życiowy, który rodziców dodatkowo >>premiuje<< tym, że czują się bezpieczni, gdy myślą o przyszłości. Rodzicielstwo daje im poczucie siły >>jesteśmy w stanie poradzić sobie z tymi wyzwaniami, których jeszcze nie znamy<<” - podkreśla prof. Michał A. Michalski.

Co więcej, 72 proc. ankietowanych stwierdziło, że niematerialne korzyści z bycia rodzicem przewyższają nakłady finansowe związane z wychowywaniem dzieci. „Tyle słyszymy, że rodzicielstwo to są wydatki, natomiast ten bilans jest - jak widać - dodatni. Tylko 6 proc. badanych stwierdziło, że nakłady są większe niż korzyści” komentuje prof. Michał A. Michalski.

Blisko jedna trzecia ankietowanych (28 proc.) przyznała, że chciałaby mieć więcej dzieci, niż ma. Prawie dwie trzecie (65 proc.), gdyby mogło jeszcze raz podjąć decyzję o liczbie dzieci, zdecydowałoby się na tę samą co obecnie.

Połowa badanych (50 proc.) swoim dzieciom najchętniej poleciłaby posiadanie dwójki dzieci. „To są pośrednio dane o marzeniach o byciu babcią czy dziadkiem. Najwięcej polskich dziadków chciałaby mieć dwoje wnucząt, jedno - tylko 7,1 proc., a 15 proc. - trójkę. Dość duża grupa ok. 25 proc. badanych - stwierdziła, że zostawiłaby tę decyzję swoim dzieciom” - mówi prof. Michał A. Michalski.

Pojawienie się dziecka pozytywnie wpłynęło na życie ankietowanych w perspektywie poczucia sensu życia (70 proc.), a według 84 proc. badanych rodzicielstwo sprzyja: rozwojowi umiejętności organizowania czasu, odróżnianiu spraw ważnych od nieistotnych (81 proc.), większej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka (79 proc.), a także lepszemu zarządzaniu finansami (79 proc.).

„Prawie 47 proc. ankietowanych przyznało też, że bycie rodzicem jest trudniejsze, niż myśleli. To może znaczyć, że przekaz na temat rodzicielstwa, z którym spotykają się ludzie zanim zostaną rodzicami, nie do końca obiektywnie pokazuje, z czym to się wiąże. Stąd staramy się budować przestrzeń komunikacji na temat rodziny” - wyjaśnia prof. Michał A. Michalski.

„Rodzina na antenie, prorodzinna komunikacja w mediach” to tytuł projektu realizowanego przez Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie w ramach konkursu „Po pierwsze rodzina”.

„Rodzina jest zbyt ważna, żeby o niej nie mówić to hasło, które przyświeca wszystkim naszym działaniom. Postanowiliśmy mówić o rodzinie takiej, jaka ona jest, a nie przez pryzmat stereotypów i mamy na to dowody w postaci badań naukowych” - tłumaczy Elżbieta Lachman, redaktor naczelna portalu PolskieForumRodzicow.pl.

Oprócz tego portalu Instytut prowadzi obecnie cztery inne. „Są to m.in. SOS Rozwód, gdzie prezentujemy treści przygotowane we współpracy z polskimi mediatorami, których przekaz jest następujący: wiele małżeństw można uratować. Kolejny portal, który użyliśmy w naszym projekcie to Pieknadziewczyna.pl, docierający do młodych kobiet. Od wielu lat piszemy tam o kobiecości, o godności, przygotowaniu do różnych ról, jakie kobieta może pełnić w życiu” - opowiada Elżbieta Lachman.

Innym medium prowadzonym przez Instytut jest portal Bycmezczyzna.pl. „Mówi się o kryzysie męskości, rola ojca jest deprecjonowana, podważa się fundamenty takie jak rodzina. Czym się zajmujemy? Przede wszystkim wspieraniem mężczyzn, którzy mają być zaradni, odpowiedzialni, odważni, opiekuńczy. Jesteśmy po to, żeby towarzyszyć grupie młodych w wieku od 18 do 25 lat, być drogowskazem do dojrzałej męskości, dobrego ojcostwa” - mówi Michał Bondyra, redaktor naczelny Bycmezczyzna.pl.

Rodzicielstwo to szalenie ważny, w dużej mierze niedoceniany obszar satysfakcji i spełnienia stwierdzili na koniec prezentacji raportu wszyscy uczestnicy spotkania, które odbyło się w Centrum Prasowym PAP.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.12.2023, 09:09
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ