Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BBN: Szef BBN z wizytą w Uzbekistanie (komunikat)

16.09.2021, 18:31aktualizacja: 17.09.2021, 09:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BBN informuje:

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch 14-15 września br. przebywał z wizytą w Uzbekistanie, gdzie omawiał obecną sytuację bezpieczeństwa w regionie, po upadku władz Afganistanu oraz związane z tym zagrożenia dla państw europejskich, m.in. w wymiarze migracyjnym. Wizyta była konsekwencją rozmowy prezydentów Polski i Uzbekistanu z 25 sierpnia br., związanej z ewakuacją polskich obywateli oraz współpracowników RP z Kabulu.

W Taszkencie Szef BBN spotkał się Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Uzbekistanu Wiktorem Machmudowem, ministrem spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulazizem Kamilovem, ministrem obrony Uzbekistanu gen. dyw. Bakhodirem Kurbanowem, przedstawicielami Państwowej Komisji Przemysłu Obronnego oraz z dyrektorem Instytutu Badań Strategicznych i Międzyregionalnych Eldorem Aripowem.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim perspektyw rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji Centralnej, a także zagrożeń o charakterze terrorystycznym czy potencjalnego kryzysu uchodźczego. Rozmawiano również o wzajemnej współpracy w sprawach bezpieczeństwa, w tym przemysłów obronnych, jak i na polu gospodarczym.

Rozpoczynając wizytę Szef BBN, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy oraz polskiego rządu, przekazał na lotnisku w Taszkencie na ręce miejscowych władz transport ponad 250 tys. szczepionek AstraZeneca przeciwko COVID-19, a także list Prezydenta RP do Prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzjojewa z wyrazami solidarności w walce z pandemią oraz podziękowaniem za współpracę przy ewakuacji cywilów z Afganistanu. W przekazaniu szczepionek uczestniczył również prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Polska między 18 a 26 sierpnia br. – we współpracy z Uzbekistanem – realizowała loty ewakuacyjne z Kabulu do Warszawy, którymi transportowani byli obywatele RP, krajów sojuszniczych, a także afgańscy współpracownicy polskich instytucji i Sił Zbrojnych. Polskie samoloty wojskowe wykonywały loty wahadłowe z Nawoi w Uzbekistanie do Kabulu. Następnie ewakuowane osoby transportowano do Polski na pokładach samolotów PLL LOT.

25 sierpnia 2021 r. w tej sprawie rozmawiali telefonicznie prezydenci Polski i Uzbekistanu. Prezydent RP zadeklarował wtedy wsparcie Uzbekistanu w walce z pandemią COVID-19. Prezydenci rozmawiali także o potrzebie organizacji spotkania sekretarzy rad bezpieczeństwa Polski i Uzbekistanu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2021, 18:31
Źródło informacji BBN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.