Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Bieruń: Co powstanie za bieruńską Groblą?

16.03.2023, 06:32aktualizacja: 16.03.2023, 06:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Bieruń
Fot. UG Bieruń
Jak ma wyglądać teren za historyczną Groblą w Bieruniu? Miasto przygotowało swoje propozycje, a teraz skonsultuje je z mieszkańcami. Na spotkaniu, które odbędzie się już w najbliższy poniedziałek – 20 marca – projektant przedstawi wstępne założenia i omówi przyjęte rozwiązania. Bierunianie będą mieli okazję, aby wypowiedzieć się na temat tego, co powstanie na ponad 28-hektarowym terenie zieleni.

Blisko 3 lata temu Bieruń nieodpłatnie przejął 7,5 hektara gruntu pomiędzy Groblą a DK44 i chce stworzyć tam wyjątkowy park. Był to warunek zawartego z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa porozumienia.

Docelowo miasto ma koncepcję na zagospodarowanie 28 hektarów i teraz przyszedł czas, by skonsultować ją z mieszkańcami. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 20 marca, o godzinie 18:00 w Kinoteatrze Jutrzenka.

- Bierunianie zawsze chętnie włączają się w dyskusje o mieście, a ich pomysły są celne. Dlatego bardzo zależy nam, żeby poznać ich zdanie w sprawie tak ważnego dla naszego miasta terenu, jakim jest Grobla. To druga najstarsza budowla w Bieruniu i zabytek inżynierii budownictwa ziemnego, ale także miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający nasze miasto turyści lubią spędzać tam swój wolny czas – mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Grobla to pamiątka po czasach, gdy w Bieruniu istniał największy staw rybny na Śląsku, a gospodarka rybna stanowiła ⅔ dochodów Państwa Pszczyńskiego. Wał ziemny usypano w XVI wieku i umożliwił on powstanie Wielkiego Stawu Bieruńskiego (miał 2500 ha powierzchni), a zarazem chronił mieszkańców Bierunia przed wodą. Bodajże karpie z bieruńskiego stawu, trafiały na stół królewski na Wawelu. Dziś tego stawu już nie ma, natomiast na skutek szkód górniczych powstały małe zbiorniki wodne, wokół których ukształtowała się przyrodnicza enklawa.

- Można powiedzieć że staw bieruński w ten sposób do nas wraca - mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Są tam siedliska dzikich ptaków i cenna roślinność. Dlatego, zgodnie z ekspertyzą przyrodniczą, chcemy tak zagospodarować, żeby naszymi działaniami nie zniszczyć naturalnych walorów tego miejsca.

Miasto ma już pomysły, jak zmienić teren za Groblą. Wśród nich znalazły się: edukacyjna ścieżka spacerowa, rolkostrada,  wiklinowy labirynt, a nawet pasieka czy pumptrack. Na tym nie koniec.

- W planach jest budowa pomostu widokowego oraz tzw. czatowni, czyli  punktów obserwacyjnych, z których będzie można przyglądać się dzikim ptakom – wymienia Agnieszka Kijas, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bieruniu. -  Ciekawią propozycją jest naturalistyczny plac zabaw dla dzieci, który powstanie z wykorzystaniem tego, co dała natura. To świetny pomysł, by przez zabawę zbliżyć dzieci do przyrody. Zamiast bawić się plastikowymi i metalowymi elementami, mogą mieć kontakt z prawdziwym drewnem, korą, szyszkami.

O szczegółach jak zmieni się teren za Groblą, bieruńscy urzędnicy opowiedzą podczas poniedziałkowego spotkania. Co ważne, na tym etapie mieszkańcy jeszcze będą mogli wypowiedzieć się oraz zgłosić własne pomysły. Będzie to też okazja do tego, by osobiście porozmawiać z projektantem oraz zaangażowanym w prace nad zadaniem fachowcami.

Dokumentacja projektowa dla zagospodarowania terenów za Groblą ma być gotowa do końca roku 2023, a prace mają się zakończyć uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.03.2023, 06:32
Źródło informacji Bieruń
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ