Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BOM: Apel do szefa parlamentu Gruzji o kontynuację europejskiego kursu (komunikat)

27.05.2024, 19:16aktualizacja: 28.05.2024, 11:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Obsługi Medialnej Sejmu informuje:

Przewodniczący parlamentów Polski, Łotwy, Litwy, Estonii, Czech, Holandii i Francji wezwali Gruzję do wycofania ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych. W gronie sygnatariuszy wspólnego listu jest marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W korespondencji do szefa gruzińskiego parlamentu Shalvy Papuashvilego przewodniczący podkreślili, że przyjęty akt prawny jest niezgodny z europejskimi normami i wartościami. Zaapelowali także o rozpoczęcie dialogu z obywatelami, zaprzestanie stosowania przemocy wobec pokojowych demonstrantów oraz o kontynuację wysiłków na rzecz członkostwa w Unii Europejskiej.

„Towarzyszyliśmy Gruzji na każdym kroku postępów w integracji z UE. Byliśmy świadkami niezwykłych przemian politycznych i ogromnych wysiłków, które włożyliście w proces przeprowadzania reform w ostatnich latach. Byliście liderami i wzorem do naśladowania dla innych państw z europejskimi aspiracjami. Z dumą wspieraliśmy Was i zobowiązujemy się nadal zapewniać wszelką niezbędną pomoc, której potrzebujecie, aby kontynuować tę drogę” – napisano w liście. Jak przypomnieli przewodniczący parlamentów, „niedawno Gruzja otrzymała zielone światło do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych”.

Sygnatariusze listu wyrazili zaniepokojenie ostatnimi decyzjami Gruzji, ponieważ są one sprzeczne z wartościami i zasadami, którymi kraj ten zobowiązał się kierować i które są rdzeniem jego europejskich aspiracji. Przewodniczący wskazali, że uchwalona przez gruziński parlament ustawa ma na celu „uciszenie mediów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które odgrywają kluczową rolę w demokratycznym społeczeństwie i są istotne we wspieraniu Gruzji na jej drodze do UE”. „Wzywamy Was do wycofania tej ustawy i podjęcia znaczącego i inkluzywnego dialogu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i obywatelami. Wzywamy również do poszanowania fundamentalnych wartości poprzez przestrzeganie praw ludzi do zgromadzeń oraz zaprzestanie stosowania przemocy i zastraszania wobec pokojowych demonstrantów” – czytamy w korespondencji.

Szefowie parlamentów zaznaczyli, że decyzja o dążeniu do członkostwa w UE jest suwerennym wyborem Gruzji i jej obywateli. „Mamy szczerą nadzieję, że Gruzja nie zrezygnuje z zaangażowania w wykorzystanie historycznej możliwości, aby wprowadzić naród gruziński do wspólnego obszaru pokoju i dobrobytu ale także wolności i wartości. Wierzymy w europejską przyszłość Gruzji i jesteśmy zaangażowani we wspieranie Was” – podkreślili przewodniczący parlamentów siedmiu państw.

Oprócz marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, list podpisali szefowie: łotewskiej Saeimy Daiga Mierina, litewskiego Seimasu Viktorija Čmilytë-Nielsen, estońskiego Riigikogu Lauri Hussar, czeskiej Izby Deputowanych Markéta Pekarová Adamová, Senatu Czech Miloš Vystrčil, holenderskiej Izby Reprezentantów Martin Bosma, a także francuskiego Zgromadzenia Narodowego Yaël Braun-Pivet.

W załącznikach pełna treść listu w języku angielskim oraz tłumaczenie robocze na język polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jls/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2024, 19:16
Źródło informacji BOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ