Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BOM: Wizyta przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy u marszałka Sejmu (komunikat)

17.04.2024, 20:52aktualizacja: 18.04.2024, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:

Bieżąca sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie i potrzeba dalszego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej dla naszego wschodniego sąsiada, który mierzy się z napaścią Rosji – to tematy środowego (17 kwietnia) spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przewodniczącym Rady Najwyższej Rusłanem Stefańczukiem. Politycy rozmawiali także o współpracy na płaszczyźnie parlamentarnej, w tym o planowanych spotkaniach w wymiarze bilateralnym i wielostronnym.

By zachęcać do wspierania Ukrainy, potrzebującej pomocy w walce z rosyjską agresją, Marszałek Sejmu podkreślał, że w ramach dyplomacji parlamentarnej w ostatnich miesiącach prowadził wiele rozmów, np. z szefami parlamentów państw bałtyckich, przewodniczącym słowackiego parlamentu czy prezydent Słowacji. Hołownia nakreślił też harmonogram kolejnych wydarzeń, które będą okazją do poruszenia kwestii wojny na Ukrainie – wśród nich konferencja przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej organizowana w najbliższych dniach w Hiszpanii, szczyt szefów Izb parlamentarnych w lipcu w Waszyngtonie czy czerwcowe spotkanie na tym szczeblu w formule Trójkąta Weimarskiego.

Marszałek Sejmu ponowił także zaproszenie dla Przewodniczącego Rady Najwyższej na planowane w czerwcu wspólne obrady szefów parlamentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. – Chcemy wysłać sygnał, że stoimy po Waszej stronie – podkreślał Hołownia. – Wasze bezpieczeństwo to nasze bezpieczeństwo. Musimy pozostać zjednoczeni i zjednoczeni będziemy – powiedział. Wyraził nadzieję, że w obecnym trudnym starciu dobro zwycięży.

Szef ukraińskiego parlamentu podziękował marszałkowi Hołowni i Sejmowi za stałe poparcie. Stefańczuk podkreślił, że Ukraina nie zamierza się poddać w wojnie z Rosją, gdyż jest to dla niej kwestia egzystencjalna. Przewodniczący wskazał, że rozwój wydarzeń będzie zależeć od pomocy udzielanej stronie ukraińskiej. – Jeżeli Ukraina nie będzie otrzymywać odpowiedniego wsparcia, to wojny na wyniszczenie nie przetrwa, ponieważ ma ograniczone zasoby – przekonywał. Stefańczuk zwrócił uwagę na rosyjskie ataki na obiekty cywilne i cywilów, których przykładem są ostatnie naloty na Czernihów. Wskazał na katastrofalne braki w ukraińskiej obronie przeciwlotniczej, kluczowej do obrony kraju. Szef Rady Najwyższej zaznaczył też, że Ukraina dąży do stałego, sprawiedliwego pokoju, ale nie za wszelką cenę.

W spotkaniu uczestniczył również szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ klem/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2024, 20:52
Źródło informacji BOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ