Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Burmistrz Lubaczowa: dzięki funduszom UE staliśmy się typowym małym miastem europejskim

01.03.2021, 12:52aktualizacja: 01.03.2021, 14:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Serwis Samorządowy PAP - kadr z filmu
Serwis Samorządowy PAP - kadr z filmu
Dzięki funduszom europejskim Lubaczów w ostatnich latach stał się typowym małym miastem europejskim, w którym się bardzo dobrze żyje i dobrze prowadzi działalność gospodarczą – zaznacza burmistrz Krzysztof Szpyt.

12-tys. Lubaczów położony jest w województwie podkarpackim, nieopodal granicy z Ukrainą. To kolejne miasto, któremu przyglądamy się w cyklu naszych reportaży, ukazujących, jak polskie miasta i gminy zmieniają się dzięki funduszom unijnym.

Z danych GUS wynika, że wartość projektów unijnych realizowanych w Lubaczowie od początku perspektywy 2014-2020 wyniosła 85,4 mln zł, co plasuje miasto na 594. pozycji w kraju wśród 2477 gmin i miast. Dane te dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie Lubaczowa, w tym również inwestycji miejskich.

Jak podkreśla w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP burmistrz Krzysztof Szpyt, fundusze europejskie dały miastu nowe możliwości.

„W ciągu ostatnich kilku lat powstało bardzo dużo inwestycji w różnych obszarach naszego życia społecznego – podkreśla samorządowiec. - To inwestycje w twardą infrastrukturę komunalną, drogi, sieć kanalizacyjną, wodociągową, to modernizacja oczyszczalni ścieków, to też polepszanie naszej infrastruktury edukacyjnej” – dodaje.

Miasto zainwestowało środki UE również w obszarze sportu, modernizując halę sportową, sale do gry i boiska, a także budując basen, który wkrótce umożliwi mieszkańcom relaks, pełniąc również funkcje rehabilitacyjne.

Burmistrz zwraca uwagę, że inna duża inwestycja - modernizacja domu kultury - sprawiła, iż młode pokolenie otrzymało nowe możliwości realizacji pasji i zainteresowań, jednocześnie pozwoliła wyjść z szeroką ofertą kulturalną do mieszkańców Lubaczowa.

„Bez tych funduszy zrealizowalibyśmy może jedną trzecią, może jedną piątą tego, co do tej pory robiliśmy, co robimy i co zamierzamy jeszcze zrobić; te fundusze pozwalają nam się rozwinąć” – ocenia z kolei wiceburmistrz Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki.

Jak wyjaśnia kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Lubaczowie Piotr Bednarczyk, przed przebudową miejski dom kultury posiadał dwie sale do celów dydaktycznych, a po rozbudowanie jest w nim dziewięć sal i sala widowiskowa.

„Sale są nowoczesne, odpowiednio wyposażone. Mamy salę klubową, gdzie funkcjonuje kilka sekcji muzycznych, w których dzieci i młodzież mogą na co dzień rozwijać swoje talenty” – mówi Bednarczyk.

Wtóruje mu instruktor w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie Marek Kindrat.

„Dzięki działalności miejskiego domu kultury i instruktorów muzycznych dzieciaki, które interesują się muzyką, grają na instrumencie, tworzą, chcą spróbować swoich sił w muzyce, mogą się tutaj spełniać” – zaznacza.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreśla, że nie wyobraża sobie rozwoju regionu bez funduszy unijnych.

„To jest bardzo znacząca część naszego budżetu i wszystkich działań, które kierujemy na drogi wojewódzkie, na infrastrukturę środowiskową, na szpitale. I to nie tylko my, jako samorząd województwa, bo też gro środków trafia do samorządów powiatowych i do samorządów gminnych” – wyjaśnia marszałek.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim. Z naszą kamerą odwiedzimy różne miejsca w Polsce. Po wizycie na Podkarpaciu, planujemy udać się do województwa zachodniopomorskiego, by pokazać inwestycje unijne w tamtejszych miejscowościach. Jak wynika z danych GUS, projekty w ramach polityki spójności realizowano dotąd we wszystkich 2477 gminach w Polsce.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.03.2021, 12:52
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ