Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Burmistrz Rypina: fundusze UE absolutnie zmieniają oblicze naszego miasta (wideoreportaż)

08.06.2021, 09:54aktualizacja: 08.06.2021, 10:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - Kadr z filmu
EuroPAP News - Kadr z filmu
Fundusze Unii Europejskiej absolutnie zmieniają oblicze naszego miasta – podkreśla Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina (woj. kujawsko-pomorskie). Jak wylicza samorządowiec, z projektów unijnych korzystają zarówno mieszkańcy, przedsiębiorcy jak i spółki miejskie.

Położony we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego, liczący 17 tys. mieszkańców, Rypin to kolejny samorząd, który odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu wideoreportaży, pokazujących, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki środkom unijnym.

„Fundusze Unii Europejskiej absolutnie zmieniają oblicze naszego miasta. To wspaniałe projekty, które dotyczą bezpośrednio naszych mieszkańców, choćby wpływają na ich zdrowie. Mówimy tutaj o rekreacji. To nowoczesne - można powiedzieć perełka naszego miasta - Rypińskie Centrum Sportu. Mamy tam piękny basen, halę sportową, salę do uprawiania fitnessu, siłownię, piękną halę do bowlingu. Mieszkańcy korzystają z tego z wielką satysfakcją” – powiedział burmistrz Rypina.

Dodał, że fundusze unijne pozwoliły również zrealizować małe zadania, takie jak siłownie na powietrzu, stacje do naprawy rowerów czy też miejsca rekreacji i place zabaw dla dzieci.

„Każde szanujące się miasto marzy o tym, żeby mieć bogatą ofertę kulturalną. Dzięki projektowi modernizacji w Rypińskim Domu Kultury powstała ultranowoczesna kinowo-teatralna, konferencyjna sala. Obiekt jest nowoczesny, może zapraszać na premiery filmowe, muzyczne czy teatralne. Jest to dziś okno na świat kultury dla naszych mieszkańców” – zaznaczył samorządowiec.

Grzybowski zauważył, że aby móc utrzymać obiekty kulturalne i rekreacyjne, miasto musi inwestować w gospodarkę. Natomiast fundusze Unii Europejskiej pozwoliły stworzyć Rypiński Obszar Gospodarczy „Bielawki”.

Według burmistrza, ze środków unijnych korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale też spółki miejskie. „Dwa duże projekty – uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej i flagowy projekt modernizacji systemu ciepłowniczego dały nam pierwsze miejsce w województwie i trzecie w Polsce w projektach infrastrukturalnych pod względem ich wielkości w miastach do 20 tys. mieszkańców” – zaznaczył.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rypinie Paweł Sobierajski podkreślił, że wartość flagowej inwestycji w zakładzie wyniosła blisko 26 mln zł, z czego ponad 8 mln sfinansowane zostało z Regionalnego Programu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. „W ramach tej inwestycji zlikwidowaliśmy jeden kocioł węglowy a zainstalowaliśmy cztery agregaty kogeneracyjne o łącznej mocy 4 MW >>elektrycznych<< oraz  6 MW >>cieplnych<<” – wyjaśnił Sobierajski.

Burmistrz Rypina odnosząc się do planów na przyszłość powiedział, że nowym „wyzwaniem i marzeniem” jest budowa Centrum Aktywności Społecznej, „pięknego miejsca”, w którym seniorzy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, klub sportowe czy harcerze znajdą swoje miejsce do realizacji swoich pasji, do spotkań.

„Kolejnym zadaniem jest rewitalizacja parku. Parku, który będzie stanowił zielone płuca naszego miasta, zielone płuca Rypina, w nim oprócz pięknych nowych nasadzeń, powstaną nowe stawy, miejsca do odpoczynku, rekreacji, a także do zabawy. Mam nadzieję, że będzie to piękne zwieńczenie długo oczekiwanego projektu. Dzięki właśnie funduszom z UE” – zaznaczył Grzybowski.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 08.06.2021, 09:54
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ