Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CBA: Przetargi za łapówki (komunikat)

07.04.2021, 09:57aktualizacja: 07.04.2021, 09:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CBA informuje: Przetargi za łapówki

Dwie osoby zamieszane w proceder korupcyjny dotyczący realizacji zamówień publicznych na rzecz spółki zajmującej się wykonywaniem odwiertów zatrzymane przez CBA.

Funkcjonariusze poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu postępowanie dotyczące podejrzenia przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników spółki zajmującej się wykonywaniem odwiertów.

Ustalenia śledczych wskazują, że w latach 2016-2018 przyjmowali "gratyfikacje" między innymi w zamian za nadużycie udzielonych im uprawnień oraz niedopełnienie ciążących obowiązków mogących wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową.

To nie pierwsze czynności CBA w tej sprawie. W marcu 2019 roku zatrzymano pięć osób, w tym Dyrektora Departamentu Handlu spółki, specjalistę do spraw sprzedaży w tej spółce i troje przedsiębiorców.

Kolejne czynności i zebrany materiał dowodowy pozwoliły zatrzymać do tej sprawy dwie osoby, w tym przedstawiciela spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz byłego pracownika spółki. Obaj zatrzymani podejrzewani są o udział w korupcyjnym procederze.

Według ustaleń śledczych, przedstawiciel spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na przełomie lat 2016-2017 wręczył ponad 750 tys. zł korzyści majątkowych, zatrzymanemu wcześniej do sprawy Dyrektorowi Departamentu Handlu, w zamian za doprowadzenie do rozstrzygnięcia przetargów na korzyść jego firmy.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że łapówki przekazywane były na konta bankowe specjalnie w tym celu założonych firm, jako zapłata za rzekome usługi, które faktycznie nie zostały zlecone i wykonane.

Drugi z zatrzymanych uczestniczył w procederze ujawniając istotne informacje dotyczące procedur przetargowych.

Obaj zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym zakaz kontaktowania z podejrzanymi, poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz dozór Policji.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.04.2021, 09:57
Źródło informacji CBA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ