Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CBŚP, olsztyńska Policja i PK: członkowie rozbitego gangu włamywali się i okradali bankomaty, hurtownie czy gospodarstwa (komunikat)

20.05.2020, 09:07aktualizacja: 20.05.2020, 09:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CBŚP informuje:

Link do zdjęć i filmu: https://pliki.policja.gov.pl/sharing/51x45Ty76

Członkowie rozbitej grupy podejrzani są o kradzieże z włamaniami do hurtowni, gospodarstw rolnych, a nawet bankomatów. Ich łupem oprócz pieniędzy, padały głównie środki ochrony roślin i materiał siewny. Na trop grupy, mogącej działać nawet na przestrzeni kilkunastu lat, wpadli policjanci CBŚP i KWP w Olsztynie wspólnie z Pomorskim Wydziałem Prokuratury Krajowej. Wsparcia w trakcie akcji udzielili policjanci z KWP w Gdańsku i miejscowego Zarządu CBŚP. Podczas działań zatrzymano 8 osób, odzyskano środki chemiczne oraz zabezpieczono broń, amunicję, narkotyki i urządzenia mogące służyć do przestępczej działalności.

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, działając w ramach grupy śledczej powołanej przez Komendanta Głównego Policji, prowadzą czynności w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Śledztwo nadzorowane jest przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Członkowie grupy są podejrzani o kradzieże z włamaniami do hurtowni z chemią rolną, bankomatów oraz wielkoareałowych gospodarstw rolnych. Ich celem były przede wszystkim pieniądze, środki ochrony roślin oraz materiał siewny.

Z informacji śledczych wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli działać na przestrzeni nawet kilkunastu lat, na terenie województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego czy kujawsko-pomorskiego. Policjanci z prokuratorami dokładnie ustalają ile członkowie grupy mogli zarobić na przestępczym procederze. Według wstępnych szacunków może to być co najmniej 1,5 miliona złotych.

W minionym tygodniu policjanci przeprowadzili działania na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, podczas których zatrzymali 8 osób, w wieku od 38 do 45 lat. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania i użytkowania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli trzy jednostki nielegalnej broni palnej długiej, w tym jedną z tłumikiem, 60 sztuk amunicji ostrej karabinowej, ponad 6 kg marihuany oraz amfetaminę i MDMA. Zabezpieczono także przyrządy mogące służyć do ważenia i porcjowania narkotyków, telefony komórkowe, karty SIM, odzież roboczą, łomy i inne narzędzia. W trakcie akcji policjanci zabezpieczyli także hurtowe ilości środków ochrony roślin i dwie palety nasion kukurydzy, tj. towar mogący pochodzić z przestępstwa. Zabezpieczono również prawie 70 tysięcy złotych.

W działaniach, ogromnego wsparcia udzielili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił siedmiu zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin. Dodatkowo niektórzy podejrzani usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji czy obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Łącznie podejrzanym przedstawiono czterdzieści trzy zarzuty. Zarzucane im przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności, karą grzywny oraz przepadkiem korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec sześciu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi osobami podejrzanymi w sprawie oraz dozór policji.

Sprawa jest rozwojowa, śledczy sprawdzają m.in. czy podejrzani nie mają innych przestępstw na swoim koncie. Policjanci analizują sprawy kradzieży z włamaniami, w których występuje podobny sposób działania, ustalają także kto był odbiorcą skradzionego towaru.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2020, 09:07
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ