Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności kulturalne z okazji 82. rocznicy Wielkiego Ratunku związane z Rajdem Doolittle'a zorganizowanym w Quzhou

19.04.2024, 10:24aktualizacja: 19.04.2024, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

City of Quzhou
City of Quzhou
Chińsko-amerykańskie pozarządowe aktywności wymiany kulturalnej, upamiętniające 82. rocznicę Wielkiego Ratunku z Rajdu Doolittle'a pod hasłem „Niech przyjaźń kuta w krwi i ogniu przekazywana będzie z pokolenia na pokolenie”, odbyły się w Hali Pamięci Rajdu Doolittle'a przy ulicy Shuiting nr 9, w dzielnicy Kecheng, w mieście Quzhou, prowincji Zhejiang, w dniach od 17 do 19 kwietnia.

„W Quzhou, prowincja Zhejiang, znajduje się Hala Pamięci Rajdu Doolittle'a. Potomkowie amerykańskich żołnierzy, którzy zostali uratowani w tamtym roku, często przyjeżdzą tutaj, by oddać hołd prawym i odważnym Chińczykom.” 15 listopada 2023 roku, prezydent Chin Xi Jinping wygłosił przemówienie na wspólnym przyjęciu organizowanym przez przyjazne organizacje amerykańskie w San Francisco, szczególnie mówiąc o historii odważnych chińskich żołnierzy i cywilów ratujących amerykańskich pilotów podczas wojny z Japonią oraz o potomkach uratowanych amerykańskich żołnierzy, którzy wracają do Hali Pamięci Rajdu Doolittle'a w Quzhou.

Po japońskim ataku na Pearl Harbor 18 kwietnia 1942 roku, 80 pilotów, w tym pułkownik Doolittle z USA, wyleciało 16 zmodyfikowanymi bombowcami B-25 "Mitchell", by zaatakować Japonię. Ze względu na problemy takie jak niewystarczające paliwo w drodze powrotnej, piloci porzucili swoje samoloty, by skoczyć nad Chinami, gdzie chińska armia i cywile odważnie ich ratowali. W rezultacie armia japońska rozpoczęła bitwę o Zhejiang i Jiangxi, zabijając 250 000 chińskich cywilów.

Od lat 90. XX wieku żyjący piloci z "Stowarzyszenia Doolittle Raiders" oraz potomkowie pilotów z "Dzieci Doolittle Raiders" wielokrotnie wracali do Chin, aby szukać ratowników.

Rankiem 17 kwietnia, Susan Ozuk, córka nawigatora samolotu nr 3, Ozuka, ponownie przybyła do głębi gór w dzielnicy Zhangcun, mieście Jiangshan, Quzhou, i odwiedziła błotną izbę zlokalizowaną przy „Xiaonankengkou Nr 3”. Osiemdziesiąt dwa lata temu rodzina wieśniaka Liao Shiyuana opiekowała się jej ojcem tutaj. W 2018 roku przekazała 15 000 dolarów na odnowienie starego domu.

Od 2016 roku Stowarzyszenie Dzieci Doolittle Raiders ustanowiło stypendia w II Liceum Ogólnokształcącym w Quzhou i wielokrotnie organizowało konkursy eseistyczne w języku angielskim dotyczące „Rajdu Doolittle'a”, siewczo w sercach młodych uczniów nasion miłości do pokoju. Na terenie szkoły, drzewo przyjaźni, wspólnie posadzone przez chińskich i amerykańskich przyjaciół we wrześniu 2015 roku, rośnie bujnie i żywiołowo, a obok niego kamienne tablice są wyryte słowami - „Kontynuując Rajd Doolittle'a, pamiątka po legendzie i nowa strona w przyjaźni chińsko-amerykańskiej”.

Link do YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ByW7U_EDg68

KONTAKT:

Lan Chen

tel. 0086-18057022000

e-mail: 45872601@qq.com 

Źródło informacji: City of Quzhou

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.04.2024, 10:24
Źródło informacji City of Quzhou
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ