Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cieszyn: Miasto opracowuje Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP)

26.03.2023, 11:02aktualizacja: 26.03.2023, 11:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Cieszyn
Fot. UM Cieszyn
Miasto Cieszyn postanowiło dołączyć do światowego grona tysięcy samorządów lokalnych (w tym wielu skupionych w tzw. „Porozumieniu Burmistrzów”), które dobrowolnie zaangażowały się w realizację celów w zakresie klimatu i energii.

Projekt Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (tzw. SECAP, z ang. sustainable energy and climate action plans) obejmuje określenie długoterminowej strategii pod względem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego rozwoju do 2030 r.

Opracowanie zawiera wyniki bazowej inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń dla całego miasta, a także przedstawia strategię rozwoju Cieszyna pod względem energetycznym i adaptacyjnym do zmian klimatu. Miasto zobowiązuje się do podjęcia działań wspierających realizację unijnego celu, którym jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku (w odniesieniu do roku 1990) oraz do przyjęcia wspólnego podejścia do kwestii łagodzenia skutków zmian klimatu i adaptacji do nich.

Zaproponowane w SECAP dla Miasta Cieszyna działania obejmują szeroki zakres: poczynającod działań inwestycyjnych, takich jak termomodernizacje budynków, wymiana źródeł ciepła i systemów grzewczych, montaż instalacji OZE, wymianę oświetlenia, a kończąc na działaniach edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych. Mają one przyczynić się do m.in. poprawy jakości powietrza, ograniczenia zużycia energii, a także rozwoju potencjału odnawialnych źródeł energii.

Z projektem dokumentu SECAP można aktualnie zapoznać się w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 6 kwietnia br. Miasto proponuje poza tym ankietę w postaci quizu przybliżającą zagadnienia zrównoważonej energii i klimatu oraz spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.03.2023, 11:02
Źródło informacji Cieszyn
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ