Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z grupą młodych liderów opozycji białoruskiej

11.06.2024, 16:59aktualizacja: 11.06.2024, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu informuje:

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z grupą młodych liderów opozycji białoruskiej. Białoruska młodzież, studiująca w Polsce, przekazała list otwarty do senatorów z postulatami dotyczącymi poprawy warunków studiowania w naszym kraju, w tym m. in. stypendiów, staży, zwolnienia z opłat za studia dla białoruskiej diaspory. Młodzi podkreślali, że w sytuacji kiedy Polska mierzy się z zagrożeniem na granicy z Białorusią, ich doświadczenie w walce z reżimem i wymiana tych doświadczeń, może być bardzo pomocna.

Marszałek zapewniła, że postulaty studentów zostaną rozpatrzone przez komisje senackie, jednak przygotowanie i wprowadzenie ewentualnych zmian prawnych wymaga czasu, bo nowe prawo musi uwzględniać kwestie bezpieczeństwa Polski.

Studenci opowiadali o swoich działaniach opozycyjnych, a także tych promujących białoruską kulturę. Wyrazili chęć większej integracji z polskimi studentami. Poruszono kwestię wydawania wiz dla Białorusinów oraz otwarcia jednego z przejść granicznych na Podlasiu dla ruchu osobowego. Małgorzata Kidawa-Błońska wyraziła wsparcie dla młodej opozycji białoruskiej i podkreśliła ich znaczenie jako przyszłych kadr państwowych wolnej Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maku/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2024, 16:59
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ