Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Rozmowa Marszałka Sejmu z Przewodniczącym Riigikogu (komunikat)

22.11.2023, 17:46aktualizacja: 23.11.2023, 10:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

O perspektywach rozwoju relacji polsko-estońskich, zacieśnianiu kooperacji w formacie Polska + państwa bałtyckie (B3+PL), zwłaszcza w kontekście sytuacji bezpieczeństwa, oraz o znaczeniu dyplomacji parlamentarnej rozmawiał marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas środowego (22 listopada) wideospotkania z szefem Parlamentu Estonii Laurim Hussarem. W rozmowie poruszono też kwestię zagrożeń hybrydowych, w tym presji migracyjnej ze strony Rosji i Białorusi. Pojawił się także m.in. temat współpracy w obszarze cyfrowym w świetle estońskich doświadczeń.

Lauri Hussar pogratulował Szymonowi Hołowni wyboru na stanowisko Marszałka Sejmu. Marszałek Hołownia dziękując za gratulacje wyraził nadzieję, że w obliczu trudnych zadań i wyzwań „współpraca w nadchodzących miesiącach będzie się rozwijać i nie tylko spotkamy się osobiście, ale także zachęcimy naszych parlamentarzystów do kooperacji w grupach bilateralnych w Parlamencie Estonii i nowym polskim Parlamencie”. – Polska jest bardzo bliskim partnerem i sojusznikiem Estonii. Współpracujemy na wielu polach, ale w tej chwili bezpieczeństwo i polityka obronna to najważniejsze kwestie, które nas łączą – zaznaczył Lauri Hussar. – Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie dyplomacja parlamentarna jest jeszcze ważniejsza i bardziej znacząca niż dotychczas. Z niecierpliwością czekam na spotkania dwustronne, ale także rozmowy w innych formułach – mówił Przewodniczący Riigikogu.

– Podczas mojego urzędowania chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby zbudować jak najwięcej mostów z Estonią, ponieważ zrobiliście coś niezwykłego. Jesteście liderem rozwoju cyfrowego, globalnym graczem o znaczącej pozycji w polityce europejskiej – powiedział Marszałek Sejmu. Zaakcentował znaczenie utrzymania przez Polskę silnego sojuszu z Estonią, wzajemnego uczenia się od siebie i planowania programów dwustronnych oraz programów politycznych na poziomie europejskim. – Wykorzystując wszystkie kompetencje, jakie mamy w parlamentach, możemy wiele zrobić, aby rozpocząć pierwszy etap zupełnie nowego rozdziału w stosunkach polsko-estońskich – przekonywał Szymon Hołownia.

Politycy zgodnie uznali za bardzo istotną i zdecydowanie opowiedzieli się za dalszą, stałą współpracą między Polską a krajami bałtyckimi, w szczególności na szczeblu szefów Izb parlamentarnych. – Chcę kontynuować ten format i bardzo chciałbym mieć szansę spotkać się w tej formule z udziałem Przewodniczących Parlamentów – powiedział marszałek Hołownia. Nawiązał też do wizyty Prezydenta Finlandii kilka dni temu, z którym rozmawiał o presji migracyjnej ze strony Białorusi i Rosji. – Mamy w tej kwestii doświadczenie i musimy o tym rozmawiać oraz wymieniać się informacjami, rozmawiać o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, bo razem będziemy bezpieczniejsi – podkreślił.

Szef Riigikogu również wskazał wymianę wiedzy i doświadczeń w odpowiedzi na użycie przez Rosję hybrydowej broni migracyjnej jako dobry przykład kooperacji. Marszałek Sejmu zaznaczył, że potrzebna jest bardzo kompleksowa polityka migracyjna na szczeblu europejskim. – Razem z krajami bałtyckimi, wiedząc, co może się wydarzyć w nadchodzących latach, powinniśmy działać na poziomie europejskim, wykorzystując europejskie narzędzia, aby być gotowymi, ponieważ Putin nie przestanie, a będzie próbował destabilizować sytuację w regionie w kolejnych latach i musimy być gotowi, silni, zachować spokój i pokazać mu, że jesteśmy zjednoczeni – mówił Szymon Hołownia.

Centrum Informacyjne Sejmu

Kancelaria Sejmu

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ oloz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2023, 17:46
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ