Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Sejmu informuje:
O perspektywach rozwoju relacji polsko-estońskich, zacieśnianiu kooperacji w formacie Polska + państwa bałtyckie (B3+PL), zwłaszcza w kontekście sytuacji bezpieczeństwa, oraz o znaczeniu dyplomacji parlamentarnej rozmawiał marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas środowego (22 listopada) wideospotkania z szefem Parlamentu Estonii Laurim Hussarem. W rozmowie poruszono też kwestię zagrożeń hybrydowych, w tym presji migracyjnej ze strony Rosji i Białorusi. Pojawił się także m.in. temat współpracy w obszarze cyfrowym w świetle estońskich doświadczeń.
Lauri Hussar pogratulował Szymonowi Hołowni wyboru na stanowisko Marszałka Sejmu. Marszałek Hołownia dziękując za gratulacje wyraził nadzieję, że w obliczu trudnych zadań i wyzwań „współpraca w nadchodzących miesiącach będzie się rozwijać i nie tylko spotkamy się osobiście, ale także zachęcimy naszych parlamentarzystów do kooperacji w grupach bilateralnych w Parlamencie Estonii i nowym polskim Parlamencie”. – Polska jest bardzo bliskim partnerem i sojusznikiem Estonii. Współpracujemy na wielu polach, ale w tej chwili bezpieczeństwo i polityka obronna to najważniejsze kwestie, które nas łączą – zaznaczył Lauri Hussar. – Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie dyplomacja parlamentarna jest jeszcze ważniejsza i bardziej znacząca niż dotychczas. Z niecierpliwością czekam na spotkania dwustronne, ale także rozmowy w innych formułach – mówił Przewodniczący Riigikogu.
– Podczas mojego urzędowania chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby zbudować jak najwięcej mostów z Estonią, ponieważ zrobiliście coś niezwykłego. Jesteście liderem rozwoju cyfrowego, globalnym graczem o znaczącej pozycji w polityce europejskiej – powiedział Marszałek Sejmu. Zaakcentował znaczenie utrzymania przez Polskę silnego sojuszu z Estonią, wzajemnego uczenia się od siebie i planowania programów dwustronnych oraz programów politycznych na poziomie europejskim. – Wykorzystując wszystkie kompetencje, jakie mamy w parlamentach, możemy wiele zrobić, aby rozpocząć pierwszy etap zupełnie nowego rozdziału w stosunkach polsko-estońskich – przekonywał Szymon Hołownia.
Politycy zgodnie uznali za bardzo istotną i zdecydowanie opowiedzieli się za dalszą, stałą współpracą między Polską a krajami bałtyckimi, w szczególności na szczeblu szefów Izb parlamentarnych. – Chcę kontynuować ten format i bardzo chciałbym mieć szansę spotkać się w tej formule z udziałem Przewodniczących Parlamentów – powiedział marszałek Hołownia. Nawiązał też do wizyty Prezydenta Finlandii kilka dni temu, z którym rozmawiał o presji migracyjnej ze strony Białorusi i Rosji. – Mamy w tej kwestii doświadczenie i musimy o tym rozmawiać oraz wymieniać się informacjami, rozmawiać o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, bo razem będziemy bezpieczniejsi – podkreślił.
Szef Riigikogu również wskazał wymianę wiedzy i doświadczeń w odpowiedzi na użycie przez Rosję hybrydowej broni migracyjnej jako dobry przykład kooperacji. Marszałek Sejmu zaznaczył, że potrzebna jest bardzo kompleksowa polityka migracyjna na szczeblu europejskim. – Razem z krajami bałtyckimi, wiedząc, co może się wydarzyć w nadchodzących latach, powinniśmy działać na poziomie europejskim, wykorzystując europejskie narzędzia, aby być gotowymi, ponieważ Putin nie przestanie, a będzie próbował destabilizować sytuację w regionie w kolejnych latach i musimy być gotowi, silni, zachować spokój i pokazać mu, że jesteśmy zjednoczeni – mówił Szymon Hołownia.
Centrum Informacyjne Sejmu
Kancelaria Sejmu
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ oloz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2023, 17:46 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |