Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Rozmowy Marszałek Sejmu z przewodniczącymi parlamentów Łotwy i Litwy ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (komunikat)

16.11.2021, 16:29aktualizacja: 16.11.2021, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

W związku z eskalacją ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę, we wtorek, 16 listopada marszałek Sejmu Elżbieta Witek odbyła wideorozmowy z przewodniczącą łotewskiej Saeimy Inarą Murniece oraz szefową litewskiego Seimasu Viktoriją Cmilytë-Nielsen. Wcześniej (10 listopada) w toku szerokich konsultacji w ramach dyplomacji parlamentarnej Marszałek Sejmu rozmawiała także z Jürim Ratasem, szefem parlamentu trzeciego z państw bałtyckich – Estonii.

Głównym tematem był kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz sytuacja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią, będących zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Elżbieta Witek podkreśliła, że każdy dzień i każda noc przynoszą nowe informacje i zagrożenia. Podczas konsultacji omówiono wspólne działania naszych krajów w tym zakresie, w szczególności na poziomie parlamentów. Podczas rozmów Marszałek Sejmu z szefami Izb państw bałtyckich poruszona została również dalsza współpraca w kwestii sytuacji na granicach z Białorusią.

Rozmówcy przekazali wyrazy absolutnego wsparcia dla stanowiska i wszystkich kroków podejmowanych przez stronę polską. Marszałek Sejmu podziękowała za solidarność, w tym za podjętą 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski, uchwałę litewskiego Seimasu, w której parlament Litwy poparł działania Polski broniącej granicy swojej i UE. W dokumencie litewscy deputowani wyrazili też uznanie dla wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązań na forum unijnym i rozszerzenia sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu uczestniczących w procederze przemytu migrantów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2021, 16:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ