Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Słowenia. Konferencja przewodniczących parlamentów UE z udziałem Marszałek Sejmu – relacja z pierwszego dnia (komunikat)

28.03.2022, 22:19aktualizacja: 29.03.2022, 08:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

Wojna na Ukrainie i związany z nią kryzys uchodźczy zdominowały pierwszy dzień Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej w miejscowości Brdo pri Kranju w Słowenii. Tematem poniedziałkowej (28 marca) sesji była „Rola parlamentów w polityce kryzysowej – budowa odporności demokratycznych rządów”. W spotkaniu uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Senat reprezentował marszałek Tomasz Grodzki. W obradach wzięła też udział Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

– Nie możemy pozwolić, by Europa przyzwyczaiła się do tej wojny – mówiła Marszałek Sejmu w wystąpieniu podczas pierwszej sesji konferencji. Jak podkreśliła, obowiązkiem Europy jest wspólne przeciwstawienie się rosyjskiej agresji. – Potrzebna jest jedność i solidarność wszystkich państw – mówiła marszałek Witek. Jak dodała, Władimir Putin jest zaskoczony współdziałaniem i skalą solidarnej odpowiedzi nie tylko państw UE, ale całego świata. – Putin przegrał już tę wojnę, ponieważ nie udało mu się zdobyć Ukrainy, co sprawia, że jego zachowanie jest nieprzewidywalne – zauważyła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że wojna na Ukrainie czyni kwestię zarządzania kryzowego oraz pomocy humanitarnej, szczególnie w państwach pierwszej linii, sprawą priorytetową. – W ciągu miesiąca zmasowanych działań wojennych w Ukrainie, doszło do migracji na nienotowaną po II wojnie światowej skalę. Do UE w tym czasie przybyło ponad 3 mln osób, z czego Polska przyjęła zdecydowaną większość uchodźców, bo przeszło 2 mln 250 tys. - mówiła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami przypomniała, że po 24 lutego "Polska jest sercem Europy". – Rząd we współpracy z samorządami, z organizacjami pozarządowymi, a także obywatelami, radzi sobie najlepiej jak tylko można w tej bardzo trudnej sytuacji. Podczas spotkań dwustronnych spotykałam się z wyrazami uznania i podziękowań dla Polaków. Także polski parlament stanął na wysokości zadania – mówiła Marszałek Sejmu, przypominając o uchwalonych ustawach, dzięki którym Ukraińcy mogą podejmować pracę, korzystać z opieki socjalnej, edukacji i służby zdrowia.

Pierwszy dzień konferencji był też okazją do spotkań dwustronnych. Podczas rozmowy z przewodniczącą niemieckiego Bundestagu Bärbel Bas Elżbieta Witek mówiła m.in. o konieczności współpracy w ramach UE i między parlamentami narodowymi w obliczu wojny na Ukrainie. Szefowa Bundestagu wyraziła uznanie dla polskich działań na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców. Dodała, że liczy również na zacieśnienie współpracy parlamentarnej między obiema izbami, zapowiedziała także utworzenie grupy przyjaźni polsko-niemieckiej w Bundestagu.

Współpracy dwustronnej w związku z kryzysem uchodźczym dotyczyło spotkanie marszałek Witek z przewodniczącą Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Markétą Pekarovą Adamovą. Rozmawiano także o zbliżającej się prezydencji czeskiej w Radzie UE i jej wymiarze parlamentarnym.

O roli parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego w rozwiązywaniu kryzysu uchodźczego Elżbieta Witek rozmawiała też z przewodniczącą PE Robertą Metsolą.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2022, 22:19
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.