Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Wizyta Marszałka Sejmu w Białymstoku (komunikat)

24.11.2023, 19:15aktualizacja: 27.11.2023, 11:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

W piątek, 24 listopada, marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z podopiecznymi, wolontariuszami i instruktorami podlaskiego oddziału Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która od przeszło 35 lat pomaga osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, w powrocie do aktywnego życia. Następnie marszałek Hołownia odwiedził I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, gdzie spotkał się z uczniami i kadrą nauczycielską oraz poprowadził lekcję obywatelską. Podczas rozmowy z młodzieżą Szymon Hołownia, podzielił się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z czasów szkolnych, a także przemyśleniami związanymi z działalnością parlamentarną. – Polityka ma to do siebie, że żadna z ról nie jest wieczna. Sejm, funkcja Marszałka Sejmu dają duże możliwości. Zajmowanie określonych stanowisk zawsze wiąże się równocześnie z odpowiedzialnością. To jest duża zmiana, ale zawsze myślę o tym w perspektywie jednego dnia – mówił marszałek Hołownia.

W dalszej części wizyty marszałek Sejmu Szymon Hołownia udzielił wywiadu dla Radio JARD. Z przedstawicielami mediów spotkał się również na konferencji prasowej. – Mam świadomość, że to też ważne dla wyborców w Białymstoku, że ich reprezentant piastuje dziś tę funkcję i że to jest wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie moje, by tu, w okręgu, z którego się wywodzę, wprowadzać te standardy i pomysły, o których mówiłem w wystąpieniu na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Przyjechałem tu rozmawiać z ludźmi, pokazać, że Parlament będzie teraz rzeczywiście otwarty, że znowu będzie miejscem, które będzie dostępne i do którego będzie można wejść, ale które będzie też wychodzić do ludzi i będziemy w stanie wymieniać się w nim ze sobą pomysłami. Chciałbym, by ten Sejm jak najwięcej rozmawiał z ludźmi i budował relacje, żeby posłowie, Marszałek, Wicemarszałkowie byli obecni cały czas, w kontakcie, spotkaniach, lekcjach obywatelskich, podcastach i przekonywali, że niezależnie od tego, jakie mamy poglądy, jesteśmy w stanie budować lepszą Polskę, taką, na jaką się umówiliśmy – wskazał Szymon Hołownia.

– Przez ostatnie lata rola Sejmu drastycznie zmalała, i teraz należy podnieść znaczenie Izby i przywrócić jej powagę. Stabilny, bezpieczny Sejm szanowany przez obywateli, oglądany, taki, którym się ludzie interesują, będzie jednym z filarów, zworników naszego bezpieczeństwa – oświadczył marszałek Hołownia. Jak ocenił, „podziały wewnętrzne kończą się zaproszeniem do zewnętrznej agresji”. – Sejm musi być miejscem, w którym podziały między nami będą przepracowywane i że będzie z niego wychodziła energia pozwalająca załatwić sprawy ludzi – zaakcentował Marszałek Sejmu.

Szymon Hołownia odniósł się także do spotkania z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami. – Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych rzeczach, które trzeba zrobić już. Na poziomie legislacji, ale i na poziomie rządu. To ustawa o asystencji osobistej, do której zobowiązaliśmy się i tego zobowiązania dotrzymamy – zaznaczył. – Kolejna rzecz to dostępność środków komunikacji dla osób z niepełnosprawnościami. To także ustawienie innej logiki myślenia przez grantodawcę państwowego z fundacjami takimi, jak Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, żeby ten horyzont był dłuższy.

Marszałek Sejmu nawiązał również do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. – Mamy jedno ugrupowanie polityczne, które od dłuższego czasu symuluje tworzenie rządu Rzeczpospolitej i koalicji ugrupowań, które są gotowe do stworzenia tego rządu od dzisiaj, od ręki, jeżeli byłaby dzisiaj taka możliwość – ocenił. – Musimy wytrzymać jeszcze dwa tygodnie politycznego teatru, politycznej mimikry, żeby mieć w Polsce rząd, który zacznie realizować realną zmianę, za którą ludzie głosowali 15 października – dodał.

Marszałek Hołownia poinformował również, że w przyszłym tygodniu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. – Zapraszam na spotkanie w przyszłym tygodniu, kiedy zostanie wyklarowany pański status i będziemy wiedzieli, czy jest pan ustępującym premierem, kandydatem na premiera, czy już premierem, który będzie miał dwutygodniowy rząd i wtedy porozmawiamy z pełną otwartością – stwierdził Marszałek Sejmu. - Będę nalegał na premiera Mateusza Morawieckiego, by wygłosił expose jak najszybciej. Jeżeli poinformuje, że potrzebuje pełnych 14 dni na przygotowanie expose wyznaczę mu pierwszy możliwy termin – zapowiedział. – Uważam, że nie ma na co czekać i powinniśmy rzeczywiście zacząć sprawy załatwiać na poważnie, a nie w trybie, w którym rząd funkcjonuje w ten sposób, że jeden wysokiej rangi polityk opowiada, że go tworzy w niekończącym się internetowym serialu – podkreślił Szymon Hołownia.

Na zakończenie wizyty marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sdd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.11.2023, 19:15
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ