Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Wniosek ws. rezolucji dotyczącej prawa do sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu dla wszystkich ofiar niemieckiej agresji podczas II wojny światowej (komunikat)

25.01.2023, 20:08aktualizacja: 25.01.2023, 20:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

We wtorek, 24 stycznia podczas zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu, pos. Arkadiusz Mularczyk złożył wniosek ws. rezolucji dotyczącej prawa do sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu i sprawiedliwego procesu dla wszystkich ofiar niemieckiej agresji podczas II wojny światowej.

- Istnieje konieczność przeanalizowania i uregulowania kwestii poszanowania prawa wszystkich ofiar do zadośćuczynienia, niezależnie od narodowości, tożsamości etnicznej czy kraju pochodzenia - podkreślił Arkadiusz Mularczyk w rozmowach z parlamentarzystami-członkami Zgromadzenia.

- Istotne jest nie tylko jednoznaczne przyjęcie odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej i finansowej przez państwo niemieckie, ale również zbadanie sytuacji, w których nie udało się ustanowić odpowiednich ram prawnych w związku z brakiem porozumienia pokojowego lub odpowiednich umów dwustronnych – ocenił pos. Mularczyk.

Przewodniczący Delegacji wskazywał na ogromne i często nieodwracalne szkody, które ograniczyły dobrobyt i rozwój krajów najechanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Celem wniosku ws. rezolucji jest gruntowne zbadanie sprawy braku odszkodowań i uniemożliwienia uzyskania odpowiedniego zadośćuczynienia za doznane krzywdy, jak również przeprowadzenie otwartej i szczerej debaty na forum Rady Europy.

Wniosek został poparty przez 36 parlamentarzystów-członków Zgromadzenia z następujących krajów członkowskich Rady Europy: Azerbejdżan, Francja, Holandia, Litwa, Polska, Rumunia, Serbia, Szwecja , Ukraina, Węgry, Wielka Brytania. Zgodnie z § 25 Regulaminu Zgromadzenia wniosek ws. rezolucji musi być podpisany przez co najmniej 20 przedstawicieli lub zastępców przedstawicieli należących do co najmniej 5 delegacji narodowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.01.2023, 20:08
Źródło informacji Centrum Informacyjne Sejmu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.