Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Co Europa robi dla mnie - sprawdź to przed wyborami do PE

28.02.2024, 14:33aktualizacja: 28.02.2024, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EP European Union 2024/Alexis HAULOT
EP European Union 2024/Alexis HAULOT
Dowiedz się, co Unia Europejska robi, by poprawić twoje życie codzienne - zachęca Parlament Europejski przed nadchodzącymi wyborami. Na specjalnej stronie internetowej sprawdzimy jak unijne prawodawstwo wpływa na nasze finanse, prawa i wolności, czy zakupy. Jest to jeden z elementów nadchodzącej kampanii profrekwencyjnej: „Wykorzystaj swój głos”.

W przypadku zakupów np. przez internet możemy zmienić zdanie i w ciągu 14 dni zwrócić towar bez podania przyczyny. Także zaciągając pożyczkę konsumencką, przepisy pozwalają nam odstąpić od umowy w ciągu dwóch tygodni od jej podpisania, gwarancja prawna na produkty w całej UE wynosi co najmniej dwa lata, a w sieci mamy prawo żądać od platform internetowych, by usunęły nasze dane - to tylko niektóre przykłady wpływu unijnych regulacji na codzienne życie Europejczyków.

Na stronie: „Co Europa robi dla mnie” znajdziemy więcej przykładów tego, co Unia robi lub zrobiła dla poszczególnych grup - od pracowników, rodziców czy pacjentów przez podatników, seniorów, dzieci, aż po miłośników opery, sztuk cyrkowych czy graczy gier wideo.

Strona podzielona jest na sekcje: „Dowiedz się, co UE robi, by poprawić twoje życie codzienne” i „Dowiedz się, jak UE wspiera twoją okolicę”. W tej drugiej precyzyjnie możemy wybrać region lub konkretną miejscowość i przyjrzeć się projektom, jakie zostały tam zrealizowane dzięki funduszom UE.
Strona jest tylko jednym z elementów nadchodzącej kampanii profrekwencyjnej Parlamentu Europejskiego, która w tym roku przebiegać będzie pod hasłem: „Wykorzystaj swój głos”.

„Podobnie jak w poprzednich latach, PE zamierza informować opinię publiczną o nadchodzących wyborach i ich znaczeniu dla przyszłości Europy. Instytucjonalne działania komunikacyjne są bezpartyjne i uzupełniają kampanie partii politycznych i poszczególnych kandydatów, koncentrując się na osiągnięciach UE i Parlamentu oraz znaczeniu udziału w procesie demokratycznym poprzez głosowanie” - zapowiada Parlament Europejski.

Podczas konferencji prasowej „100 dni do wyborów” poinformowano, że koszt całej kampanii jest szacowany średnio na ok. 9 eurocentów na obywatela UE.

Kiedy odbędą się wybory

Wybory do PE potrwają - jak co pięć lat - od czwartku do niedzieli. W tym roku odbędą się w dniach: 6-9 czerwca 2024 r. Wówczas obywatele 27 państw członkowskich może oddać swój głos na - w sumie - 720 członków następnego Parlamentu Europejskiego.

Wstępne wyniki zostaną opublikowane w niedzielę po godz. 20 i jak przekonywano podczas konferencji - bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych - mają one pokazać całkiem dokładny obraz nowego parlamentu. 

Wyniki publikowane będą na stronie wyborczej, gdzie obecnie wyświetlane są dane z roku 2019. Początkowo pojawi się tam miks danych publikowanych przez sondażownie i organy wyborcze: exit polle, wyniki częściowe, a finalnie całościowe. 

Ostatni etap prac aktualnego Parlamentu Europejskiego rozpocznie się 26 kwietnia w Strasburgu - podsumowaniem z udziałem przewodniczącej Roberty Metsoli.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.02.2024, 14:33
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ