Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Odpis online - to proste (komunikat)

16.11.2021, 15:17aktualizacja: 16.11.2021, 15:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Potrzebny Ci odpis aktu stanu cywilnego? Nie ma problemu – potrzebujesz tylko profilu zaufanego i chwili na GOV.pl. Wizytę w urzędzie zostaw na inną okazję.

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko od początku tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 275 tysięcy razy.

Z profilem

Odpis aktu stanu cywilnego – urodzenia czy małżeństwa, może być potrzebny w wielu sytuacjach. Jak go zdobyć? Najłatwiej i najszybciej przez internet. Nie wiesz od czego zacząć? Jeśli jeszcze nie korzystasz z profilu zaufanego (PZ), załóż go już dziś – to powinien być Twój pierwszy krok.

Dlaczego? Profil zaufany służy do potwierdzania tożsamości w kontaktach online z administracją publiczną. Dzięki niemu system będzie miał pewność, że Ty to faktycznie Ty – podobnie jak urzędnik weryfikujący Twoje dane przy okienku.

PZ, z którego korzysta już ponad 13 milionów Polaków (!), jest niezbędny do uzyskania aktu stanu cywilnego online, ale to niejedyny powód, dla którego warto go mieć. W skrócie: można powiedzieć, że to klucz, który otwiera drzwi do szerokiej oferty e-usług, dzięki którym większość spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu. A gdzie je znaleźć?

W internecie

Portal GOV.pl to jedno miejsce, z którego możecie zrobić naprawdę wiele, jeśli chodzi o formalności. W tym – uzyskać odpis stanu cywilnego online. Przejdźmy do sedna. Wytłumaczymy Ci krok po kroku, jak skorzystać z naszej e-usługi.

Jeśli jesteś już na GOV.pl, postępuj zgodnie ze wskazówkami:

Zaloguj się profilem zaufanym do konta Mój GOV (znajdziesz je w prawym górnym rogu strony) i wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

Wypełnij elektroniczny formularz – jest prosty i jego uzupełnienie zajmie Ci tylko chwilę. Koniecznie zaznacz, że dokument, o który wnioskujesz, chcesz otrzymać na skrzynkę Mój GOV.

Teraz wystarczy zaczekać na dokument. A ten możesz otrzymać nawet od ręki – przy spełnieniu określonych warunków. Jakich?

odpis, musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka lub rodziców,

system musi potwierdzić, że dany akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania,

płatności za odpis należy dokonać online – będziesz mieć do wyboru również przelew bankowy lub pocztowy.

A ile to kosztuje?

22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (również za wielojęzyczny w formie papierowej),

33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

To wszystko!

WAŻNE! Nie drukuj otrzymanego dokumentu. Odpis, który uzyskasz, ma moc prawną, jedynie w formie elektronicznej. Będzie zawierał podpis kwalifikowany, potwierdzający jego autentyczność.

Prosto i szybko

Sami widzicie, że e-administracja jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z nią, szybko przekonacie się, że naprawdę ułatwia codzienne życie – w wielu sytuacjach i na wiele sposobów.

- Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego można wysłać o każdej porze, z dowolnego miejsca. Co więcej – również do dowolnego urzędu. Wszystko po to, aby było jak najwygodniej - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Korzystajcie! A jeśli potrzebujecie załatwić cokolwiek w urzędzie - zaglądajcie na GOV.pl. Szybko się przekonacie, że nie musicie wychodzić z domu, by załatwić wiele urzędowych spraw.

e-Polak potrafi!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ mww/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2021, 15:17
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ