Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Podnosimy bezpieczeństwo danych obywateli – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy (komunikat)

21.03.2023, 15:43aktualizacja: 21.03.2023, 16:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Cyfryzacja KPRM informuje:

Coraz częściej korzystamy z usług online, załatwiając swoje sprawy w urzędach. Żeby administracja publiczna mogła oferować usługi cyfrowe, trzeba zbudować odpowiednią infrastrukturę i zapewnić bezpieczeństwo danych. „W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł” – wyjaśnia Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

W ramach inwestycji powstaną – w początkowym okresie – trzy nowoczesne centra przetwarzania, które zapewnią ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej. „Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne, będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe” – dodaje minister Cieszyński.

Ustawa pozwoli na sprawną realizację tych działań. Jak podkreśla pełnomocnik rządu, jej przygotowanie było warunkiem koniecznym szybkiej realizacji nowych zapisów, poprzez wprowadzenie m.in. specjalnej procedury udzielania zamówień publicznych. Nowe technologie to także dbałość o środowisko. Centra będą wykorzystywały zieloną energię: ośrodki mają być połączone łączami światłowodowymi i zasilane w dużej części energią z OZE (Odnawialne Źródła Energii), wykorzystując technologię wodorową. Nowe obiekty będą stanowiły część infrastruktury krytycznej i zapewnią podniesienie potencjału administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych.

Wspieramy edukację ekonomiczną

Rada Ministrów przyjęła również projekt o Centralnej Informacji Emerytalnej. System wychodzi naprzeciw zmianom na rynku inwestycji emerytalnych. Polacy coraz częściej odkładają pieniądze np. w PPK, IKE lub wykorzystując instrumenty finansowe. Aby zapewnić rzetelną informację na temat przyszłych świadczeń, w aplikacji dostępne będą kalkulatory do wyliczania wysokości przyszłej emerytury. Za przygotowanie aplikacji będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.03.2023, 15:43
Źródło informacji Cyfryzacja KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ