Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Częstochowa: Miasto zamierza przystąpić do programu „Ciepłe Mieszkanie”

08.08.2022, 22:34aktualizacja: 08.08.2022, 22:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta zbiera informacje o zainteresowaniu tym programem, by jak najlepiej przygotować się do rozdziału środków z NFOŚiGW.

Wstępne deklaracje mieszkańców pozwolą określić wielkość i zasady zaplanowanego dofinansowania.

„Ciepłe Mieszkanie” to program ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
Celem programu jest wsparcie właścicieli lub współwłaścicieli mieszkań, którzy chcą pozbyć się nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe i zamontować ekologiczne źródła ogrzewania (kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę cieplną) lub skorzystać z podłączenia do ciepła sieciowego czy innego efektywnego źródła ciepła w budynku.

Dodatkowo dofinansowane mogą zostać inwestycje w zakresie zakupu i montażu nowej instalacji co, cwu oraz instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym, a także w zakresie poprawy efektywności energetycznej lokalu poprzez wymianę elementów stolarki budowlanej (okien i drzwi).

Kwota dofinansowania zależna będzie od dochodów właściciela lokalu mieszkalnego:

• mieszkaniec Częstochowy z dochodem do 120 tys. zł rocznie może uzyskać pomoc w wysokości do 35% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, nie więcej niż 17 500 zł

• rodzina z Częstochowy z dochodem miesięcznym do kwoty 1 673 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 342 zł w gospodarstwie jednoosobowym może otrzymać pomoc w wysokości do 65% kosztów, nie więcej niż 26 900 zł

• rodzina z Częstochowy, w której dochody na osobę nie przekraczają 900 zł miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie wieloosobowym, może otrzymać pomoc w wysokości do 95% poniesionych kosztów, nie więcej niż 39 900 zł na lokal mieszkalny.
Warunkiem jest zakończenie realizacji przedsięwzięcia do 31 grudnia 2025 r.

W związku z zamiarem przystąpienia do programu „Ciepłe Mieszkanie” prosimy mieszkańców o przekazanie informacji o zainteresowaniu i wstępnej woli korzystania z pomocy.
 
Wydział Ochrony Środowiska UM
Osoby do kontaktu:
tel. 34/3707279
Bożena Adamus
Emilia Kaczmarek–Nowak
tel. 34/3707271
Beata Jaszewska
tel. 34/3707356
Doriana Mrożek

W informacji prosimy o przekazanie wstępnej informacji:

• czy posiada się prawo własności lub ograniczone prawo rzeczowe do lokalu znajdującego się w budynku wielomieszkaniowym na terenie Częstochowy;

• jakie przedsięwzięcie w zakresie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła jest planowane;

• w którym progu dochodowym (zgodnie z ww. kryteriami) znajduje się rodzina ubiegająca o wsparcie planowanego przedsięwzięcia.
Informacje takie są niezbędne w celu właściwego zaprogramowania wielkości i zasad rozdziału środków uzyskanych przez Urząd Miasta Częstochowy na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”. Informacje będą zbierane do 9 września 2022 r.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.08.2022, 22:34
Źródło informacji Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.