Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Częstochowa: Ogrody zmysłów przy częstochowskich przedszkolach

14.06.2022, 09:42aktualizacja: 14.06.2022, 09:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Finał konkursu ,,Zaczarowany ogród" w MP nr 16
Fot. Finał konkursu ,,Zaczarowany ogród" w MP nr 16
35 przedszkoli brało udział w konkursie ,,Zaczarowany ogród”. Nie chodziło jedynie o estetykę otoczenia placówek, ale i kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.

Konkurs polegał na wykonaniu przedmiotu użytkowego bądź ozdobnego do ogrodu sensorycznego z wykorzystaniem starych, niepotrzebnych rzeczy  – jak kosze, krzesła,  opony, miski, wiaderka czy szkiełka. Taka praca miała pokazać, w jaki sposób przedmioty, które w jednej roli są już nie do użytku, mogą posłużyć czemuś innemu – również pożytecznemu i nie skończyć jako ,,śmieci”. Obiekty te – najlepiej cechujące się zróżnicowaną fakturą (szorstką, gładką etc.) i kolorami – można było wypełniać kwiatami, trawami czy ziołami.

A czym w ogóle jest ogród sensoryczny? To ogród, który ma oddziaływać na ludzkie zmysły intensywniej niż ogród tradycyjny, angażując nie tylko wzrok, ale i węch, słuch, dotyk. Nawet smak –  ogrody sensoryczne mogą bowiem zawierać w swoim obrębie rośliny dające jadalne owoce.   Dawniej ,,ogrody zmysłów”  pełniły głównie rolę terapeutyczną i były zakładane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dziś są m.in. pożyteczną propozycją dla najmłodszych, którzy mogą z bliska doświadczać przyrody i wiele się nauczyć.

Cel konkursu był zarazem ,,estetyczny” i ekologiczny – bo miał też zwracać uwagę bardzo młodych ludzi na zaśmiecanie środowiska, uświadamiać, że to człowiek jest odpowiedzialny w dużej mierze za jego stan oraz wskazywać sposoby pożytecznego, pomysłowego wykorzystania przedmiotów lądujących na śmietnikach.     
 
9 czerwca finał konkursu w Miejskim Przedszkolu nr 16 połączono z uroczystym otwarciem ogrodu przy tej placówce po jego rewitalizacji. Obecne były dyrekcje wszystkich placówek biorących udział w rywalizacji oraz partnerzy, którzy  wnieśli swój wkład w metamorfozę ogrodu przy MP nr 16 –  Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. W. S. Reymonta, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz fundacja Rething. Ta ostatnia – współpracująca z miejskimi jednostkami nie po raz pierwszy –  podarowała oraz zasadziła drzewa i krzewy owocowe, a dla dzieciaków poprowadziła lekcje ekologii. Kwiaty do ogrodu kupili też rodzice maluchów.   

A wyniki samego konkursu wyglądają tak: I miejsce i 2 tys. zł otrzymało Miejskie Przedszkole nr 4, II miejsce i 1 tys. zł – Miejskie Przedszkole nr 25  oraz Przedszkole Specjalne nr 24, a trzecia lokata, i 500 zł, przypadła Miejskim Przedszkolom nr 29 i 15. MP nr 16 zorganizowało konkurs przy współudziale Wydziału Edukacji, którego naczelnik Rafał Piotrowski też pojawił się na miejscu. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Częstochowy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.06.2022, 09:42
Źródło informacji Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ