Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Częstochowa: Start miejskich rowerów

02.04.2024, 18:35aktualizacja: 02.04.2024, 18:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Częstochowa
Fot. UM Częstochowa
Największą zmianą jest to, że w tym sezonie przesiadamy się na rowery IV generacji. Ich wypożyczaniem zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Nextbike.

Jednośladów jest 240, z czego 140 to całkowicie nowe rowery, a 100 zostało zmodernizowanych i dzięki wyposażeniu w nadajniki GPS przerobionych na nowszą generację.

Dotąd w systemie były rowery III generacji, których funkcjonalność była ściśle związana z 26 stacjami dokującymi. Nowa generacja pozwala na większą swobodę. Rowery można teraz wypożyczyć i oddać poza stacją dokującą. To jednak wiąże się z dodatkową opłatą 10 zł. Jeśli jednak wypożyczymy rower spoza stacji i odstawimy go na miejsce, wówczas otrzymamy 5 zł w formie bonusu.

- Jest to ciekawa funkcjonalność systemu, dlatego mam nadzieję, że przypadnie do gustu wszystkim użytkownikom. Liczę, że nowości startującego dzisiaj Częstochowskiego Roweru Miejskiego sprawią, że chętniej skorzystamy z tej ekologicznej formy transportu - mówił dzisiaj podczas otwarcia nowego sezonu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- W tym roku liczymy, że wzrośnie liczba wypożyczeń i wrócimy do magicznych stu tysięcy rocznie - komentował Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług komunalnych (trzeci od lewej na zdjęciu).

- Statystyki potwierdzają, że użytkowników w Częstochowie systematycznie przybywa. Od strony technicznej zmiana wygląda tak, że na tylnym kole pojawiła się elektroniczna blokada, dzięki której zwiększymy bezpieczeństwo i skuteczność działania systemu. Teraz nie wstawia się roweru w słupek, co kończyło wypożyczenie, ale należy zamknąć blokadę z tyłu. Słupki stacji służą jedynie stabilizacji roweru - opowiadał Jakub Giza z Nextbike (pierwszy od lewej na zdjęciu).

Będzie krótszy czas darmowej jazdy. Bez opłat można będzie korzystać z roweru przez 20 minut, a nie pół godziny - jak to było wcześniej. Cennik wygląda tak, że jazda od 21 do 60 minuty to zaledwie 3 zł, od 61 do 2 godzin 7 zł,  od 2 do 3 godzin 10 zł i wreszcie czwarta lub każda kolejna godzina - 14 zł.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.04.2024, 18:35
Źródło informacji UM Częstochowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ