Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Czy Polki są niezależne finansowo? Raport z okazji Dnia Kobiet

08.03.2023, 09:53aktualizacja: 08.03.2023, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Currency One
Currency One
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto pamiętać, że historia tego Święta wiązała się z walką o prawa wyborcze, pracownicze oraz socjalne. Jednak nadal trzeba uświadamiać społeczeństwo na temat problemów, z jakimi zmaga się płeć piękna np. nierówne szanse, czy dyskryminacja w miejscu pracy. Dlatego powstał raport „Niezależna finansowo Polka”, który obrazuje aktualną sytuację kobiet na rynku pracy oraz to jak kobiety myślą o pieniądzach.

Szacuje się, że co piąta kobieta nie ma stałego źródła dochodu i jest tym samym zależna od czyichś pieniędzy. Luka płacowa nadal ma się dobrze, a kobiety mają mniejsze szanse na rozwój kariery i rzadziej zarządzają biznesem – dane nie pozostawiają wątpliwości. Nierówności ekonomiczne są nadal widoczne. Według ostatniego raportu opublikowanego przez World Economic Forum wynika, że kobiety wykonujące te same obowiązki co mężczyźni, otrzymują wynagrodzenie niższe o 8,7%. Według danych zniwelowanie luki płacowej w skali globalnej zajmie kolejne 132 lata. W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli również w Polsce, prognozuje się, że zajmie to 107 lat. Raport Dun & Bradstreet pokazuje, że odsetek kobiet pełniących funkcję prezesów w 2021 roku wynosił 19,5%, a odsetek członków zarządu 25%. Co oznacza, że mimo ponad 40% udziału kobiet na polskim rynku pracy, aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni. To jest szklany sufit, z którym kobiety zmagają się od lat. Nadal funkcjonuje przekonanie, że kobiety mają mniejsze kompetencje spowodowane macierzyństwem i istnieją mocno zakorzenione w naszej mentalności role społeczne. Wszystkie te elementy wpływają na mniejszą niezależność finansową kobiet, czy chociażby chęć inwestowania.

„Rosnąca świadomość tych problemów jest – mamy nadzieję – początkiem rewolucji, a przynajmniej dyskusji o równaniu szans kobiet i mężczyzn w sferze zawodowej. Chcemy, żeby problem ten był podejmowany coraz częściej i szerzej” - mówi Marta Sajnóg Senior Content Marketing Specialist w Walutomat.pl

Dlatego też powstał raport „Niezależna finansowo Polka”, który jest opracowaniem szeregu badań na temat kobiet na rynku pracy, przedsiębiorczości, edukacji finansowej i ich ekonomicznej sytuacji. Publikacja ta została wzbogacona o merytoryczne komentarze ekspertek i ekspertów ze środowiska biznesowego, akademickiego, inwestorskiego oraz osób popularyzujących edukację finansową. Wśród ekspertów wypowiadających się są m.in. Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, dr Anna Smolińska, edukatorka finansowa i autorka bloga kobietainwestuje.pl, Dominika Nawrocka, założycielka organizacji edukacyjnej Kobieta i Pieniądze, czy Dorota Sierakowska, finansistka i założycielka społeczności Girls Money Club.

„Pierwszy raz Dzień Kobiet był obchodzony już prawie 100 lat temu. Jest rok 2023 i mimo że emancypacja, parytety i feminizm mają się lepiej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to jednak nadal w społeczeństwie funkcjonują stereotypy, które wpływają na równość kobiet. Mamy nadzieję, że ten raport będzie też przyczynkiem do głośnej rozmowy i motywacją do podejmowania działań, wspierających niezależność finansową Polek” - komentuje Marta Przewoźna, Communications Manager Walutomat.pl

Większa świadomość finansowa kobiet może sprawić, że panie priorytetowo potraktują swoją niezależność finansową. Czym jest niezależność finansowa? Na to pytanie i wiele innych odpowiada raport serwisu Walutomat, który dostępny jest na stronie: www.walutomat.pl/niezalezna-finansowo.

W Dniu Kobiet wszystkim Paniom życzymy, aby ten dzień nie był świętem a codziennością. Wiele inspiracji i siły, aby żadna kobieta nie musiała mierzyć się z przekonaniem o kobiecej niewystarczalności. Życzymy również wszystkim kobietom prawa do decydowania o sobie.

Walutomat.pl

Największa w Polsce społecznościowa platforma wymiany walut, na której użytkownicy mogą indywidualnie ustalać kursy walut i bezpośrednio wymieniać je z innymi klientami. Obecnie z serwisu korzysta ponad 545 tys. klientów. Co miesiąc realizują 115 tys. transakcji. Dzięki systemowi weryfikacji i zabezpieczeń, serwis gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji.

KONTAKT:
Marta Przewoźna
e-mail: marta.przewozna@currency-one.com 
tel. kom.: +48 502 244 353
Szyperska 14, 61-754 Poznań

Źródło informacji: Currency One

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.03.2023, 09:53
Źródło informacji Currency One
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ