Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Do 2027 r. liczba prowadzonych przez Eurojust spraw może wzrosnąć do 7 tys.

27.06.2022, 15:20aktualizacja: 27.06.2022, 15:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Eurojust
Fot. Eurojust
W tym roku minęło 20 lat od powołania Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust). Szacuje się, że do 2027 r. liczba prowadzonych przez Eurojust spraw wzrośnie do 7 tys.

Na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu Unii na codzienne życie Europejczyków, opublikowano krótką analizę odnośnie współpracy sądowej – Eurojust.

Jak podkreślił ośrodek analityczny PE, terroryzm i cyberprzestępczość – podobnie jak wiele innych rodzajów działalności przestępczej – nie uznają granic państwowych i stają się coraz bardziej wyrafinowane.

„Zwalczanie przestępczości transgranicznej jest złożoną sprawą, tym bardziej w UE, z jej 28 odrębnymi systemami sądowymi” – wskazano w analizie.

Eksperci zwrócili uwagę, że w 2002 r. w Hadze (Holandia) powołano Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust). Zauważyli, że udziela ona wsparcia państwom członkowskim przy wykrywaniu i zwalczaniu poważnej przestępczości zorganizowanej o charakterze międzynarodowym, a także pomaga szybko i skutecznie stawiać sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

„Eurojust ułatwia koordynację dochodzeń i śledztw oraz współpracę między właściwymi organami państw członkowskich. Główne obszary przestępczości, z którymi walczy, to nadużycia finansowe, przemyt narkotyków i pranie pieniędzy” – wyjaśniono w analizie.

Dodano, że agencja zintensyfikowała ponadto swoje działania w obszarze walki z terroryzmem, cyberprzestępczością, przemytem migrantów oraz handlem ludźmi. W latach 2002–2017 Eurojust odnotował dziesięciokrotny wzrost liczby prowadzonych spraw — z 202 do 2550 spraw rocznie. Szacuje się, że do 2027 r. liczba ta wzrośnie do 7 tys.

Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost międzynarodowej działalności przestępczej, UE postanowiła wzmocnić rolę Eurojustu i zwiększyć jego skuteczność w zwalczaniu przestępczości transgranicznej. Agencja w nowej postaci funkcjonuje od grudnia 2019 r.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2022, 15:20
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.