Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dodatkowe unijne wsparcie dla Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie

29.05.2023, 15:30aktualizacja: 29.05.2023, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWZ
Fot. UMWZ
Szpital Wojewódzki w Szczecinie otrzyma dodatkowy zastrzyk eurofunduszy na budowę oddziału zakaźnego. Chodzi o to, by mocno zaawansowana inwestycja, której zakończenie zaplanowano na ostatni kwartał tego roku, przebiegła sprawnie. Urząd Marszałkowski z unijnej puli przekaże placówce 9 mln zł.

Dodatkowe wsparcie jest szpitalowi potrzebne głównie dlatego, że przez inflację wzrosły ceny robót i towarów. Po ostatnich zmianach koszt inwestycji zamknie się kwotą ponad 82 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Europejskich sięgnie ponad 78 mln zł.

„Rosnące ceny są ogromnym obciążeniem dla inwestycji. Nie wyobrażam sobie jednak, aby tak potrzebna, nowoczesna siedziba oddziałów i poradni, na budowę której zielone światło dała Unia Europejska, nie powstała. Jak pokazał COVID-19 posiadanie w kontekście długofalowym takiej infrastruktury jest dla placówek medycznych niezbędne. Cieszę się, że udało się pozyskać dodatkowe finansowanie, dzięki czemu niebawem będziemy mogli być spokojniejsi w kontekście zagrożeń epidemiologicznych” - podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Inwestycja realizowana przy ul. Arkońskiej w Szczecinie jest coraz bliższa. Większość zaplanowanych prac jest już zakończona. Budynek stoi, gotowe jest też lądowisko. Obecnie trwają prace przy elewacji, kładzione są wykładziny, montowane podwieszane sufity. Niemal gotowy jest system poczty pneumatycznej łączącej nowy budynek z laboratorium oraz łącznik, który pozwoli na sprawną komunikację z innymi budynkami szpitala. Wykonawca przygotowuje się do prac przy zagospodarowaniu terenu.

„Ten oddział to spełnienie naszych marzeń. Powstaje bowiem budynek, na który zakaźnictwo po prostu zasługuje. Realizacja tak wielkiej inwestycji to mnóstwo pracy i jeszcze więcej pieniędzy” - mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie Małgorzata Usielska, podkreślając znaczenie UE jako instytucji finansującej inwestycję.

Jak informuje urząd marszałkowski, w nowym budynku znajdą się dwa niezależne punkty przyjęć o kompetencjach SOR - dla dzieci i dorosłych. Na parterze mieścić się będą również gabinety poradni specjalistycznych - chorób zakaźnych i tropikalnych, nabytych niedoborów immunologicznych, profilaktyki wścieklizny i chorób zakaźnych dla dzieci. Pierwsze piętro to oddział dziecięcy obserwacyjno-zakaźny. Piętra drugie i trzecie zajmą sale oddziału obserwacyjno-zakaźnego, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych. Wyżej będą pomieszczenia administracyjne, szkoleniowe, socjalne i techniczne. Na dachu jest już lądowisko dla helikopterów, z którego prowadzić będzie ścieżka pacjenta do głównego w szpitalu SOR-u. Budynek wyposażony będzie w system poczty pneumatycznej, która umożliwi szybkie przesyłanie pobranych próbek do laboratorium.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2023, 15:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.