Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dulkiewicz: fundusze unijne w Gdańsku to ponad 5 mld zł (wideo)

21.04.2022, 11:37aktualizacja: 21.04.2022, 12:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. zmieniło nasz kraj; dzisiaj fundusze unijne w Gdańsku to ponad 5 mld zł, przeznaczonych na bardzo różne cele – podkreśla prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. W Gdańsku w przy wsparciu UE powstaje m.in. jedna z najnowocześniejszych spalarni odpadów w Europie.

Spalarnia jest największą inwestycją w regionie w obszarze gospodarki odpadami. Port Czystej Energii będzie pod względem wydajności średnią tego typu instalacją w skali kraju, docelowo ma przyjmować rocznie 160 tysięcy ton odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. W efekcie tego procesu wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło, co pozwoli zaoszczędzić tradycyjne, kopalne źródła energii.

„Instalacji spalarnianych w Europie jest dość dużo, ale co jest bardzo ważne, ta nasza będzie spełniała najnowsze normy emisyjne, czyli można powiedzieć, że będzie najbardziej nowoczesną instalacją w Europie. (…) Jesteśmy na etapie montażu linii technologicznej, czyli poza typowymi pracami budowlanymi montujemy ogromne elementy kotła” – wyjaśnia prezes spółki Port Czystej Energii Sławomir Kiszkurno. „Planujemy zakończyć inwestycję do końca 2023 roku” – wskazuje.

Na dzień dzisiejszy wartość inwestycji wynosi ponad 565 mln zł netto, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie.

Fundusze unijne przyczynią się również do znacznego skrócenia czasu dojazdu z południowych dzielnic Gdańska do centrum. Linia tramwajowa Nowa Warszawska jest jedną z najważniejszych inwestycji planowanych w południowej części miasta.

„Nowa Warszawska będzie miała ok. 2 km długości. Jest to linia, która stanowi element szerszego programu, Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej. W ramach tego projektu unijnego realizowane są również inne działania, takie jak np. zakup taboru czy też budowa wiat przystankowych, a także budowa systemu informacji pasażerskiej” – podkreśla Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Do końca października 2022 roku będzie realizowany inny projekt unijny - Gdańsk Miastem Zawodowców. Głównym celem projektu jest poprawa pozycji na rynku pracy absolwentów klas kształcenia zawodowego. Z projektu skorzysta w sumie około 3 tys. uczniów i nauczycieli dziewięciu gdańskich szkół zawodowych. Jedną z nich jest Zespół Szkół Morskich w Gdańsku.

Dyrektor ZSM Hanna Szkodo wyjaśnia, że szkoła otrzymała nowy budynek z 11 laboratoriami.

„Ta inwestycja przyczyniła się do tego, że podniosła się jakość nauczania w naszej szkole, a nauczanie zostało bardziej uatrakcyjnione” – zaznacza.

Wicedyrektor Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku Ryszard Dombrowski zauważa z kolei, że na wyposażeniu szkoły są najnowocześniejsze urządzenia, z którymi rzeczywiście można się spotkać na statku.

„Ciągle się rozwijamy, uczeń też musi się ciągle rozwijać i spotkać z nowymi technologiami” – dodaje.

Prezydent Gdańska podkreśla, że w mieście jest jeszcze „sporo do zrobienia”, wskazując przy tym na wyzwania środowiskowe i klimatyczne czy wyznania społeczne. „Są to projekty, co do których wierzę, że tak jak dotychczas skutecznie będziemy pozyskiwali środki unijne” – oznajmia Dulkiewicz.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.04.2022, 11:37
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ