Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dulkiewicz: problem mowy nienawiści dotyka wszystkich lokalnych wspólnot

08.12.2022, 12:44aktualizacja: 08.12.2022, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Istotne jest to, żeby w kodeksach zauważyć mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści jako odrębną kategorię przestępstw. Dlatego cieszy inicjatywa Komisji Europejskiej, żeby rozszerzyć o nie katalog przestępstw unijnych – powiedziała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Dulkiewicz w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP, podkreśliła, że penalizacja mowy nienawiści na poziomie unijnym jest konieczna, ponieważ problem ten dotyczy całej UE.

„Dzisiaj jest to problem, który dotyka każdego państwa europejskiego i (wszystkich – PAP) lokalnych wspólnot. Przykładów zbrodni z nienawiści w całej Europie jest coraz więcej. Dlatego cieszy inicjatywa Komisji Europejskiej, żeby mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści wpisać na listę przestępstw (unijnych – PAP), ponieważ jest to temat, który dotyczy całej Europy” – stwierdziła.

Prezydent Gdańska podkreśliła, że na etapie prac legislacyjnych bardzo ważne będzie precyzyjne i jednoznaczne zdefiniowanie, czym właściwie jest mowa nienawiści.

„Jest to praca do wykonania. Wierzę, że specjaliści od praw człowieka, praw konstytucyjnych i podstawowych będą umieli takie (odpowiednie – PAP) definicje wypracować. Tak jak prawa człowieka, godność człowieka, prawo do pracy, prawo do samostanowienia to są różne, wydawałoby się, nieostre pojęcia, ale mam nadzieję, że uda się takie pojęcia wypracować. Przede wszystkim istotne jest to, żeby w kodeksach zauważyć to jako odrębną kategorię przestępstw” – powiedziała Dulkiewicz.

Rozmówczyni Serwisu Samorządowego PAP zwróciła również uwagę na rolę, jaką mają do odegranie w zwalczaniu przejawów mowy nienawiści samorządy.

„My nie stanowimy prawa kryminalnego. Natomiast to, co jest naszym zadaniem, to budowanie świadomości obywatelskiej. (Potrzeba - PAP) także szeroko rozumianej edukacji, by uświadamiać ludzi i pokazywać dobre przykłady, dobre kampanie oraz to, jak twórczo możemy się różnić i żyć w jednej wspólnocie - niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, wyznania” – podkreśliła Dulkiewicz.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.12.2022, 12:44
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ