Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dzięki funduszom unijnym w Muzeum Podlaskim powstało nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków

11.07.2023, 18:00aktualizacja: 12.07.2023, 12:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

R. Olkowski/Muzeum Podlaskie
R. Olkowski/Muzeum Podlaskie
Centrum badań i konserwacji zabytków utworzyło w Choroszczy w sąsiedztwie letniej rezydencji Branickich Muzeum Podlaskie dzięki wsparciu unijnych środków. To najnowocześniejsze tego typu specjalistyczne centrum w północno-wschodniej Polsce.

Projekt został dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina na lata 2014-2020, a jego całkowity budżet wyniósł blisko 1,35 mln euro.

Centrum mieści się w pobliżu oddziału Muzeum Podlaskiego - Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy k. Białegostoku. W odnowionym budynku o powierzchni ok. 300 metrów kw. powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której prowadzona będzie dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów oraz zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło również specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem.

„W centrum pracują konserwatorzy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którzy do tej pory zajmowali się konserwacją, jednak robili to bez swojej siedziby, przemieszczając się z oddziału do oddziału - poinformował Marek Skrypko, koordynator projektu. - Nowoczesne przestrzenie i wysokiej klasy sprzęt pozwolą na samodzielne wykonywanie większości prac konserwatorskich. Wierzymy, że nasze centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu” - dodał.

Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje od 2020 roku. 

Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie. Swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki, a także osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2023, 18:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ