Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ekspercka konferencja pt. „Współczesne metody identyfikacji osób zaginionych”

16.09.2021, 12:38aktualizacja: 16.09.2021, 12:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

ITAKA/Wolters Kluwer - „Poszukiwania osób zaginionych”
ITAKA/Wolters Kluwer - „Poszukiwania osób zaginionych”
W dniach 15-16 września 2021 r. odbyła się międzynarodowa konferencja „Współczesne metody identyfikacji osób zaginionych”, którą Fundacja ITAKA organizowała razem z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytetem Warszawskim. Wśród prelegentów byli specjaliści w swoich dziedzinach z Polski, Rosji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Chorwacji. Konferencja odbyła się w formule online.

Zaginięcie człowieka to sytuacja, która wydaje się niemożliwa we współczesnym świecie, a jednak w Polsce każdego roku na policję zgłaszanych jest 13 tysięcy zaginięć. Przyczyny zaginięć są różne i związane z grupą wiekową, której dotyczą, a według statystyk, 90-95% osób zaginionych udaje się odnaleźć lub pozyskać informację o tym, co się wydarzyło. Jest to możliwe dzięki pracy specjalistów od poszukiwań i identyfikacji, a także stałemu postępowi nauki, techniki i medycyny.

W związku z obszernością tego zakresu tematycznego, w programie konferencji zostały uwzględnione trzy sesje. Pierwsza skupiła się na kryminalistyczno-prawnych aspektach poszukiwań osób zaginionych. Prelekcje dotyczyły m.in. analizy najbardziej skutecznych metod poszukiwań osób zaginionych, a także aspektów, które negatywnie wpływają na proces poszukiwań i obniżają ich skuteczność. Dodatkowo, przedstawiono jak sytuacja osób zaginionych wygląda pod względem prawnym w naszych sąsiadów - w Niemczech, Rosji, Ukrainie i Białorusi. 

Podczas drugiej sesji, dotyczącej metod identyfikacji NN osób, NN zwłok i szczątków ludzkich głos zabrali eksperci pracujący w zakładach medycyny sądowej. Uczestnicy zapoznali się m.in. z wyzwaniami, jakie w praktyce medyka sądowego niesie identyfikacja zwłok. Dowiedzieli się również jak olbrzymie znaczenie w identyfikacji NN zwłok odgrywają nie tylko badania genetyczne, ale także analiza odontologiczna czy obrazowanie 3D.

Drugi dzień konferencji poświęcony był analizie perspektyw rozwoju metod poszukiwań i identyfikacji osób zaginionych. Prelegenci, na co dzień zajmujący się różnymi aspektami zaginięć, opowiedzieli jak postęp technologiczny i cyfryzacyjny wpłynął na działania związane z poszczególnymi etapami poszukiwań i identyfikacji osób zaginionych. Prezentacje dotyczyły m.in. zasad działania systemu SARUAV do automatycznej detekcji ludzi na zdjęciach lotniczych, zastosowań sekwencjonowania nowej generacji oraz identyfikacji śladów cyfrowych. 

Sesję zakończyła prelekcja dotycząca wyzwań psychologicznych, jakie stoją m.in. przed przedstawicielami służb mundurowych w kontaktach z rodzinami osób zaginionych. Każda z sesji kończyła dyskusją podsumowującą. Zagadnienia omówione zostały przez teoretyków i praktyków w poszukiwaniach osób zaginionych i identyfikacji zwłok.

„W imieniu organizatorów konferencji chciałabym podziękować wszystkim prelegentom oraz uczestnikom. Dyscypliny naukowe zajmujące się tematyką zaginięć i identyfikacji cały czas ewoluują. Dlatego bardzo ważne jest to, aby osoby, które zawodowo związane są z poszukiwaniami podnosiły swoje kwalifikacje i poszerzały swoją wiedzę w tym zakresie” - powiedziała Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji ITAKA. 

Ponadto, podczas konferencji została zaprezentowana strona https://gospostrateg.zaginieni.pl, poświęcona projektowi GOSPOSTRATEG. To strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Wynikiem realizacji projektu jest monografia dot. rozwiązań prawnych związanych z zaginięciem pt. „Poszukiwania osób zaginionych”, która ukazała się nakładem Wolters Kluwer Polska. Zawiera ona wyniki kompleksowych badań nt. zjawiska zaginięć ludzi w Polsce w ostatnich 20 latach. Badania przeprowadziła Fundacja ITAKA oraz Wydziały Prawa i Administracji Uniwersytetów Warszawskiego i Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W książce, specjaliści od tematu zaginięć podjęli się analizy takich zagadnień, jak: 

- przyczyny i skala zaginięć, 

- metody prowadzenia poszukiwań i identyfikacji osób oraz prowadzenia baz danych, 

- aspekty psychologiczne, kryminologiczne i wiktymologiczne zaginięć, 

- analiza regulacji obowiązujących w wybranych państwach na świecie.

Premiera książki miała miejsce 15 września 2021.

To pierwsza i jedyna tego typu publikacja w Polsce. Wiedza, sugestie i wnioski zawarte w tej książce będą bezcennym wsparciem dla wszystkich profesjonalistów zajmujących się poszukiwaniem osób zaginionych.

Książkę można zakupić na https://www.profinfo.pl/sklep/poszukiwania-osob-zaginionych,152786.html lub w księgarniach stacjonarnych Wolters Kluwer.

KONTAKT:

Izabela Jezierska-Świergiel

Dyrektor Działu PR i Fundraisingu

tel. kom. +48 608 371 495

e-mail: izabela.swiergiel@zaginieni.pl

Źródło informacji: ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.09.2021, 12:38
Źródło informacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ