Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Eurodeputowani wzywają do ściślejszej współpracy pomiędzy UE a NATO

02.06.2021, 13:57aktualizacja: 02.06.2021, 13:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Zacieśnienie partnerstwa strategicznego pomiędzy Unią Europejską a NATO jest konieczne, aby sprostać wyzwaniom w obszarze bezpieczeństwa, przed którymi stoi Europa i jej sąsiedztwo - stwierdzili europosłowie z Komisji Spraw Zagranicznych PE.

W nowym raporcie na temat współpracy UE-NATO przyjętym stosunkiem głosów 51 za do 9 przeciw (przy 10 głosach wstrzymujących się) eurodeputowani z Komisji Spraw Zagranicznych PE stwierdzili, że wspólnota transatlantycka będzie w stanie skutecznie stawić czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem jedynie poprzez dalsze pogłębianie współpracy i przenoszenie partnerstwa na nowy poziom.

Według eurodeputowanych społeczność transatlantycka stoi w obliczu licznych nowych zagrożeń, konkurencji systemowej oraz bezprecedensowych wspólnych wyzwań, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo państw członkowskich oraz ich obywateli. W raporcie podkreślono, że obecnie rywale i autorytarni przeciwnicy UE oraz NATO poza siłą militarną wykorzystują szeroki wachlarz narzędzi mających na celu osłabianie demokracji w państwach należących do paktu. Pośród czynników ryzyka w raporcie wymieniono zagrożenia hybrydowe, cyberataki, ingerencje zagraniczne, ingerencje w wybory i kampanie dezinformacyjne.

Eurodeputowani podkreślili, że w pełni popierają ambicje UE, by stać się globalnym aktorem na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, zaznaczyli jednak, że to NATO pozostaje podstawą bezpieczeństwa i obrony zbiorowej swoich członków oraz całej społeczności transatlantyckiej.

W raporcie podkreślono, że silne partnerstwo UE-USA jest kluczowe dla udanej współpracy pomiędzy UE a NATO, dlatego też europosłowie z zadowoleniem przyjęli jednoznacznie wyrażone zobowiązanie administracji prezydenta USA Joe Bidena do współpracy z partnerami z UE i NATO we wszystkich dziedzinach.

Eurodeputowani zwrócili uwagę, że prace nad Strategicznym Kompasem UE oraz oczekiwaną aktualizacją Koncepcji Strategicznej NATO stanowią wyjątkową okazję do ustalenia jasnych priorytetów i zidentyfikowania dodatkowych synergii między partnerami oraz mogą przyczynić się do skutecznego globalnego zarządzania i multilateralizmu.

Ponadto w raporcie podkreślono wagę współpracy UE z NATO na Bałkanach Zachodnich, w związku z niestabilną sytuację w południowym i wschodnim sąsiedztwie oraz zwrócono uwagę na konieczność przeciwdziałania złośliwej zagranicznej ingerencji w tym regionie.

„Przyjmując ten raport, potwierdzamy wysiłki UE na rzecz zwiększenia jej własnych zdolności obronnych w sposób spójny i komplementarny wobec NATO. Raport ten pozytywnie wpłynie na dyskusje podczas nadchodzących czerwcowych szczytów NATO i UE-USA oraz pokaże, że instrumenty i kompetencje UE mogą przyczynić się do wypełnienia mandatu NATO” – powiedział sprawozdawca raportu hiszpański europoseł Antonio López-Istúriz White.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2021, 13:57
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ