Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europarlament wezwał Radę Europejską do zmierzenia się z kryzysem cen energii

21.10.2021, 09:34aktualizacja: 21.10.2021, 09:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union
European Union
Europarlament wezwał Radę Europejską do zmierzenia się z kryzysem cen energii oraz kryzysem praworządności podczas dwudniowego szczytu UE, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.

Podczas środowej debaty z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i ministra do spraw zagranicznych Słowenii Anze Logara, reprezentującego słoweńską prezydencję w Radzie UE, większość europosłów podkreślała konieczność złagodzenia presji wywieranej przez rosnące ceny energii, poinformował Parlament Europejski w komunikacie wydanym po spotkaniu. Zdaniem posłów do PE, włączenie odnawialnych źródeł energii do europejskiego koszyka energetycznego pozwoli na zmniejszenie zależności energetycznej Starego Kontynentu oraz intensyfikację działań UE na rzecz neutralizacji zmian klimatu.

Jak zauważono w komunikacie europarlamentu, kilku mówców z zadowoleniem przyjęło potencjalne włączenie problematyki migracji do porządku obrad szczytu, oczekując jednocześnie, że państwa członkowskie znajdą odpowiednie rozwiązania oparte na poszanowaniu zasad solidarności i humanitaryzmu. Niektórzy z kolei chwalili podejście Rady UE, która uznała ochronę granic zewnętrznych za najwyższy priorytet.

PE zaznaczył też, że większość mówców, w nawiązaniu do wtorkowej debaty plenarnej z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego, domagała się, aby szefowie państw i rządów przyjęli jasny kierunek polityczny w przedmiocie poszanowania praworządności, dając tym samym impuls dla pozostającej w martwym punkcie procedury art. 7, i ochrony praworządności w Polsce i poza nią.

Członkami Rady Europejskiej są szefowie państw i rządów krajów UE, przewodniczący tej Rady, którym obecnie jest Charles Michel, oraz szef Komisji Europejskiej. Z kolei prezydencja w Radzie UE oznacza, że co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie rotacyjnie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE. Od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r. trwa prezydencja słoweńska w Radzie UE.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.10.2021, 09:34
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ