Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie chcą „bezpiecznych i higienicznych” podróży

26.03.2021, 13:55aktualizacja: 26.03.2021, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2011 - EP
© European Union 2011 - EP
Unijne kryteria bezpiecznego i czystego podróżowania, wspólny certyfikat szczepień oraz certyfikat higieny dla przedsiębiorstw muszą być częścią nowej strategii UE dla turystyki - zaznaczył europarlament.

Rezolucja w sprawie strategii UE na rzecz zrównoważonej turystyki, została przyjęta w czwartek, 577 głosami do 31, przy 80 wstrzymujących się od głosu.

Stwierdzono w niej, że pandemia wywołana przez COVID-19 sparaliżowała sektor turystyczny w UE, co zagraża 6 milionom miejsc pracy z istniejących 27 milionów. Posłowie do PE wezwali więc do uwzględnienia sektorów turystyki i podróży w planach odbudowy oraz do rozważenia czasowego obniżenia podatku VAT na te usługi.

Turystyka “higieniczna i bezpieczna”

W związku z pandemią podróżni chcą "bezpiecznej, higienicznej i bardziej zrównoważonej turystyki", stwierdził Parlament Europejski, wzywając państwa członkowskie do niezwłocznego pełnego wdrożenia wspólnych kryteriów bezpiecznego podróżowania. Według PE, powinny one obejmować unijny protokół zdrowia i bezpieczeństwa dotyczący badań przed wyjazdem oraz wprowadzić wymóg kwarantanny jedynie w ostateczności.

Europosłowie uważają, że wzajemnie uznawane wspólne świadectwo szczepień powinno ułatwić podróżowanie i stanowić alternatywę dla testów PCR i kwarantanny. Ich zdaniem, nowy certyfikat powinien być zgodny z zasadami ochrony prywatności i danych osobowych, a jego stosowanie mogłoby się rozpocząć, w momencie uzyskania wiarygodnych dowodów na to, że osoby zaszczepione nie przenoszą wirusa.

Ponadto w rezolucji europosłowie wezwali Komisję Europejską do wprowadzenia unijnego znaku certyfikacji higieny, który mógłby poświadczać wypełnianie minimalnych norm zapobiegania i kontroli wirusa COVID-19 i mógłby pomóc przywrócić zaufanie konsumentów do sektora turystyki i podróży.

Po pandemii

Eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli utworzenie portalu "Re-open EU" i zaapelowali do państw członkowskich UE o przekazywanie Komisji jasnych informacji w przypadku stosowania lub znoszenia ograniczeń w swobodnym przepływie osób.

Podkreślili również, że Komisja Europejska musi przygotować się na czasy po pandemii i zastąpić strategię UE dla turystyki z 2010 roku, aby utrzymać pozycję Europy jako wiodącego kierunku turystycznego. W tekście rezolucji zawnioskowano też do Komisji o utworzenie Europejskiej Agencji Turystyki, która będzie wspierać ekosystem turystyczny, promować markę europejską, dostarczać UE najnowszych danych dotyczących turystyki, pomagać małym przedsiębiorstwom w dostępie do finansowania unijnego oraz pomagać sektorowi turystycznemu w przygotowaniu się na przyszłe kryzysy.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.03.2021, 13:55
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ