Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie chcą realnego "prawa do naprawy" na unijnym rynku

18.03.2022, 15:30aktualizacja: 18.03.2022, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.PE
Fot.PE
Według sondażu Eurobarometru 79 proc. mieszkańców unijnych państw uważa, że urządzenia elektroniczne powinny mieć możliwość naprawy lub wymiany niesprawnych podzespołów, a 77 proc. wolałoby naprawić swojego smartfona czy laptopa niż je wymienić.

Tym oczekiwaniom wychodzi naprzeciw Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego, która przygotowała projekt rezolucji PE dotyczący "prawa do naprawy". Projekt, przyjęty 41 głosami, przy czterech wstrzymujących się, będzie głosowany przez eurodeputowanych na kwietniowej sesji plenarnej.

W myśl projektu "prawo do naprawy” musi obejmować projektowanie takich produktów, które będą trwalsze, możliwe do naprawy i opatrzone pełną informacją dla konsumentów, obejmującą żywotność i prawa gwarancyjne. Branża naprawcza, w tym niezależne warsztaty, powinny mieć pełny dostęp do informacji dotyczących napraw i konserwacji.

Jeśli chodzi o urządzenia cyfrowe, to według europosłów aktualizacje oprogramowania muszą być udostępniane przez minimalny okres, a nabywcy powinni być kompleksowo informowani w momencie zakupu o dostępności aktualizacji. Aktualizacje nie mogą prowadzić do obniżenia wydajności smartfonów, czy innych urządzeń elektronicznych.

Autorzy projektu chcą też rozszerzenia palety środków motywujących konsumentów do wyboru naprawy zamiast wymiany. Chodzi tu m.in. o obowiązek zapewnienia towaru zastępczego na czas naprawy dla niektórych produktów, rozszerzenie gwarancji i przyznanie premii dla konsumentów, którzy zdecydują się na naprawę.

Przewodnicząca Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Anna Cavazzini (Zieloni) uważa, że naprawa zepsutych lub uszkodzonych produktów to oszczędność pieniędzy, energii i zasobów, co jest ważniejsze niż kiedykolwiek dla stworzenia odpornego jednolitego rynku. "Naprawa własnych produktów umożliwia konsumentom porzucenie zasady jednorazowego użytku i podjęcie aktywnej roli w przechodzeniu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. UE musi zapewnić prawo do naprawy" - podkreśla niemiecka eurodeputowana.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.03.2022, 15:30
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ