Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie: chińskie wsparcie dla Rosji musi mieć konsekwencje dla stosunków UE-Chiny

01.04.2022, 16:10aktualizacja: 01.04.2022, 16:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Communities, 2004
European Communities, 2004
Chińskie wsparcie dla Rosji musi mieć konsekwencje dla stosunków UE-Chiny – podkreślił w oświadczeniu szef Komisji Spraw Zagranicznych PE David McAllister. Pod apelem podpisała się również stała sprawozdawczyni PE w sprawie Chin Hilde Vautmans.

Europosłowie McAllister (EPP, Niemcy) i Vautmans (Renew Europe, Belgia) podkreślili, że piątkowy szczyt UE-Chiny, w trybie wideokonferencji, odbywa się w bezprecedensowych okolicznościach, w obliczu wojny na kontynencie europejskim i po kilku burzliwych latach w stosunkach UE-Chiny.

„Niejednoznaczne stanowisko Chin w sprawie wojny na Ukrainie jest niepokojące, a UE musi je uważnie ocenić i przyjąć strategiczną odpowiedź na chińską ekspozycję siły i wpływów” – zaznaczyli europosłowie.

„Zdajemy sobie sprawę ze strategicznego znaczenia relacji UE-Chiny. Jednak jakiekolwiek chińskie wsparcie dla Rosji musi mieć konsekwencje dla stosunków UE-Chiny. UE powinna zatem wezwać Chiny do konstruktywnego i odpowiedzialnego wykorzystania swojego wpływu” – dodali.

Eurodeputowani zwrócili uwagę, że minął rok od nałożenia przez Chiny sankcji na podmioty i osoby z UE, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego. Ich zdaniem, UE powinna nalegać, by Chiny zniosły te „nieuzasadnione sankcje”.

„Podtrzymujemy również stanowisko o konieczności kontynuowania i wzmocnienia dialogu z Chinami na temat praw człowieka. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami powstania geopolitycznej Unii Europejskiej, zdecydowanej i zjednoczonej w obronie swoich podstawowych wartości. Przekonaliśmy się, że nasza jedność naprawdę jest naszą siłą” – wskazano w oświadczeniu.

„Chcielibyśmy, aby ta jedność i determinacja zostały utrzymane podczas szczytu UE-Chiny” – dodano.

Przedstawiciele PE zaznaczyli również, że solidaryzują się z Litwą, wzywając przy tym przywódców UE do zdecydowanego odrzucenia chińskiego przymusu ekonomicznego wobec Litwy.

Jak wyjaśnia Ośrodek Studiów Wschodnich, w związku z trwającym od kilku miesięcy kryzysem w stosunkach litewsko-chińskich Pekin nasilił retorsje gospodarcze wobec litewskich podmiotów. Konflikt litewsko-chiński wiąże się z szeregiem posunięć Wilna rozpoczętych wiosną 2021 r., m.in.  uznaniem prześladowań mniejszości ujgurskiej w Chinach za ludobójstwo, a przede wszystkim z zapowiedzią utworzenia przedstawicielstw Tajwanu na Litwie i Litwy na Tajwanie.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.04.2022, 16:10
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.