Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rezolucję w tej sprawie przyjęto po debacie z szefową EBC Christine Lagarde. Poparło ją 533 deputowanych przy 94 głosach przeciw i 63 wstrzymujących się.
„Zdecydowane działania EBC w czasie pandemii pomogły ustabilizować sytuację gospodarczą w Europie. W przeciwieństwie do ostatniego kryzysu finansowego państwa członkowskie nie zostały odcięte od refinansowania na rynku kapitałowym. Sama polityka pieniężna nie wystarczy jednak do trwałego ożywienia gospodarczego. Wymaga to reform strukturalnych w państwach członkowskich, z których część jest najwyraźniej zbyt zadowolona z akomodacyjnej polityki pieniężnej EBC” - powiedział sprawozdawca projektu rezolucji Sven Simon.
„Zadaniem EBC nie jest ani równoważenie budżetów krajowych, ani działanie jako bank inwestycyjny chroniący klimat. Zadania EBC w zakresie stabilności monetarnej nie mogą zostać podporządkowane celom politycznym. Jestem wdzięczny, że prezydent Lagarde wskazała, że zastosuje się do niektórych zaleceń zawartych w raporcie, takich jak ponowna ocena koszyka inflacyjnego dotyczącego cen mieszkań” - dodał Simon.
Eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie w związku ze zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym, które będzie wymagało działań ze strony EBC, a także reform i środków fiskalnych państw członkowskich. Ze swojej strony EBC powinien ocenić, czy można zastosować inne środki polityki w celu pobudzenia gospodarki w ramach swojego mandatu. Deflacja w strefie euro może również uzasadniać „zdecydowaną interwencję EBC” - uznali.
Ostrzegli jednocześnie przed narastającym ryzykiem systemowym w sektorze finansowym, spowodowanym luźnym finansowaniem monetarnym w związku z pandemią i wskazali, że należy pilnie dokonać ponownej oceny tego ryzyka.
Posłowie zaznaczyli, że niskie stopy procentowe stosowane obecnie w celu ułatwienia udzielania pożyczek i inwestycji przyniosły korzyści przede wszystkim zamożnym i często służyły jedynie do wspierania firm zombie. Z tego powodu wezwali EBC do oceny regionalnego i sektorowego wpływu jego polityki, a także sprawiedliwości międzypokoleniowej tej polityki.
Posłowie uważają, że zbliżający się przegląd strategii EBC musi uwzględniać zmiany w gospodarce UE, która obecnie opiera się w większym stopniu na usługach i jest coraz bardziej zdigitalizowana.
Wzywają również do szerszej metody pomiaru inflacji, ponieważ obecna nie uwzględnia w wystarczającym stopniu kosztów mieszkań, co prowadzi do niedoszacowania inflacji w strefie euro.
Rezolucja zachęca EBC do bardziej uważnego uwzględniania zmian klimatycznych w jego działalności, w szczególności poprzez dostosowanie ram zabezpieczeń do ryzyka związanego ze zmianami klimatu oraz opracowania polityki zarządzania ryzykiem, która obejmuje działania, które mają negatywny wpływ na zmianę klimatu.
Podczas debaty z Christine Lagarde 8 lutego posłowie różnili się co do tego, jak daleko EBC powinien się posunąć w przyjmowaniu nowej polityki na rzecz wsparcia gospodarkę UE. Chociaż wszyscy przestrzegali przed zbyt wczesnym wycofaniem wsparcia EBC i przedwczesnym ponownym zastosowaniem zasad Paktu Stabilności i Wzrostu, pozostały różnice dotyczące roli EBC i możliwości umorzenia części zadłużenia państw członkowskich.
Lagarde zaprezentowała na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego doroczny raport za 2020 rok. Zapewniła europosłów, że będzie walczyć ze zmianami klimatu w ramach swojego mandatu.
"Europejski Bank Centralny nie jest odpowiedzialny za politykę klimatyczną. Najważniejsze instrumenty w tej dziedzinie znajdują się poza mandatem EBC. To, że nie my prowadzimy te polityki, nie oznacza, że możemy je zignorować" - zastrzegła Lagarde. Zapewniła jednocześnie, że instytucja, którą kieruje, będzie wpływać na zwalczanie zmian klimatu w ramach swoich uprawnień.
"Rozpoczęliśmy już ten proces. Zrobimy więcej. Stworzyliśmy zielone obligacje w wysokości do 3,5 proc. naszego portfolio funduszy" - poinformowała.
Szefowa EBC przedstawiła umiarkowanie optymistyczną prognozę gospodarczą dla strefy euro na najbliższe miesiące. Mówiąc o przyszłej sytuacji strefy euro, wyraziła nadzieję, że otwarcie gospodarek po ograniczeniu pandemii będzie prowadziło do rzeczywistego ożywienia.
jjk
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.02.2021, 10:20 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ