Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Fundusze na modernizację kolejnego odcinka regionalnej trasy

14.02.2023, 15:00aktualizacja: 14.02.2023, 15:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWW-M
Fot. UMWW-M
Blisko 70 mln zł z Funduszy Europejskich skierował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na modernizację drogi wojewódzkiej nr 527. To strategiczna trasa dla zachodniej części regionu; prowadzi z Olsztyna przez Łuktę, Morąg, Pasłęk, Kwietniewo do granicy z woj. pomorskim.

Modernizacja obejmie dwa odcinki drogi pomiędzy Morągiem i Łuktą, w sumie prawie 12 km. Na wzmocnionym podłożu położone będą nowe nawierzchnie, przebudowane zostaną skrzyżowania, chodniki, ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych, powstaną miejsca postojowe i zatoki autobusowe.

Jak tłumaczy marszałek Gustaw Marek Brzezin, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe w regionie, to samorząd województwa jest bardzo konsekwentny.

„Nie budujemy po dwa czy trzy kilometry w różnych zakątkach naszego regionu, ale podchodzimy do poszczególnych modernizacji kompleksowo. I to tak, by nasze dzieci nie musiały po nas poprawiać. Droga wojewódzka 527 zostanie wyremontowana praktycznie na całej jej długości. Co więcej, na niektórych odcinkach jest wybudowana na nowo. Dzięki tej inwestycji połączymy stolicę regionu z drogą krajową S7 oraz z granicą województwa pomorskiego” - dodaje.

Modernizacja odcinka Morąg-Łukta dofinansowana została ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 89,3 mln zł. Unijne dofinansowanie to kwota blisko 70 mln zł. Wsparcie z budżetu państwa to 8,1 mln zł, a z budżetu samorządu województwa - ponad 10 mln zł. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na połowę listopada 2023 roku.

Obecnie, z udziałem Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, na ukończeniu jest modernizacja drogi wojewódzkiej 527 na odcinkach Olsztyn - Łukta oraz granica województwa - Kwietniewo. Z kolei nowy już program regionalny na lata 2021-2027 przewiduje budowę, prowadzonej w śladzie drogi wojewódzkiej 527, ulicy Nowobałtyckiej w Olsztynie.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.02.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ