Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gdynia: Terminowo na budowie Parku Centralnego

15.08.2022, 06:43aktualizacja: 15.08.2022, 06:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Budowa III etapu Parku Centralnego. Fot. Marcin Mielewski
Budowa III etapu Parku Centralnego. Fot. Marcin Mielewski
Prace przy realizacji trzeciego etapu największej zielonej inwestycji w centrum Gdyni – Parku Centralnego, postępują zgodnie z harmonogramem. Mimo trudnej sytuacji na rynku budowa podziemnego parkingu, z którego mieszkańcy będą wychodzić wprost do zielonej oazy, jest na półmetku stanu surowego.

Realizacja III etapu budowy Parku Centralnego ruszyła pod koniec marca b.r., po tym jak w styczniu został wyłoniony w drodze przetargu wykonawca – firma Budimex. Powstająca trzecia część parku będzie największą częścią całego założenia i obejmuje obszar 4,5 hektara pomiędzy pawilonem skateparku a ul. Świętojańską. Obecnie trwają zaawansowane prace przy budowie podziemnego parkingu.

- Choć sytuacja na rynku budowlanym jest trudna, to wykonawca realizuje roboty zgodnie z planem. Postępy w pracach najbardziej widoczne są pod ziemią, gdzie powstaje parking na 270 pojazdów. Warto zaznaczyć, że to aż o 70 miejsc więcej niż na istniejącym podziemnym parkingu pod placem Grunwaldzkim między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Precyzyjnie o postępach w pracach informuje Piotr Krutul, kierownik kontraktu budowy Parku Centralnego z parkingiem podziemnym z firmy Budimex:

-    Prace stanu surowego są na półmetku: wykonano 70% wykopów i prac fundamentowych, około 50% stropu żelbetowego nad garażem podziemnym oraz 60% ścian podziemia; aktualnie trwają prace żelbetowe przy wykonywaniu fundamentów, dalszych ścian podziemia oraz stropu od strony dawnego boiska; w trakcie wykonywania są prace izolacyjne ścian zewnętrznych podziemia; wykonywane są na bieżąco zasypki fundamentów i podkłady pod posadzki garażu; wykonywane są zasypki ścian garażu;
-    Instalacje sanitarne: wykonano ok. 50% instalacji podposadzkowych w rejonie wykonanych podkładów pod posadzkę w garażu;
-    Instalacje elektryczne: wykonano zabezpieczenie istniejących sieci elektrycznych w rejonie alei Piłsudskiego oraz teletechnicznych w rejonie istniejącego budynku biurowego.

Jak podkreśla Piotr Krutul, prace przy stanie surowym parkingu podziemnego powinny zakończyć się w listopadzie b.r. Firma nie będzie jednak musiała czekać do tego czasu z otwarciem kolejnych robót – prac ziemno-zieleniarskich i drogowych. Te wystartują już we wrześniu w okolicy skateparku, gdzie Budimex zbuduje pawilon oraz staw. Oddanie gotowej trzeciej części Parku Centralnego zaplanowano na połowę 2023 roku. Firma nie przewiduje raczej opóźnień, chyba że plany pokrzyżuje wyjątkowo surowa – mroźna i śnieżna zima, gdyż na ten okres przypadnie gros prac budowlanych.

- Z wielką radością obserwuję z okna ratusza, jak postępują prace przy budowie ostatniego etapu Parku Centralnego, gdzie powstanie polana z trawnikami do piknikowania i hamakami oraz aktywnego spędzania czasu, jak boisko ze specjalną nawierzchnią Play Top Street; strefa wypoczynku ze stawem i fontanną, pełniącym zimą rolę lodowiska; a także mała gastronomia. I oczywiście zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń – zachowane i nowe drzewa, krzewy, byliny, kwiaty, ozdobne trawy, roślinność wodna. Nowa część parku uzupełni dwie już oddane w ubiegłych latach – pierwszą, przeznaczoną szczególnie na spokojną rekreację rodzin i seniorów oraz drugą – dla osób aktywnych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pierwszy etap robót zakończono w sierpniu 2019 roku, kiedy to pomiędzy ulicami Legionów, Tetmajera i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego powstała strefa spokojnej rekreacji o powierzchni 1,1 hektara z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku, gdzie znalazł się tor do gry w bule, stoliki szachowe, siłownia i trzy podesty sceniczne. W tej części inwestycji powstał też ogrodzony wybieg dla psów.

Drugą część parku oddano dwa lata temu, pod koniec lipca 2020 roku. Na obszarze o powierzchni 1,5 hektara przy ulicy Legionów i alei Marszałka Piłsudskiego powstała infrastruktura dla osób aktywnie spędzających czas - skatepark dla początkujących, siłownia pod chmurką, ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy, linowy plac zabaw dla dzieci, mała architektura oraz oczywiście masa zieleni - nowe drzewa i krzewy.

Ale rosnący Park Centralny to nie tylko miejsce, w którym mieszkańcy mają znaleźć się bliżej natury i przyjemnie spędzić czas. To także bardzo ważne miejsce związane z realizacją klimatycznej strategii miasta.

- Gdynia ukierunkowuje swój rozwój na neutralność klimatyczną i dąży do maksymalnego ograniczenia emisji CO2 oraz równoważenia pozostałych zanieczyszczeń poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście. Mimo że ponad 40 procent powierzchni miasta stanowią lasy, konsekwentnie od lat oddajemy mieszkańcom nowe obszary zieleni, budując m.in. parki kieszonkowe czy największą zieloną inwestycję w centrum Gdyni - Park Centralny, który ma stać się wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzenią rekreacji i wypoczynku, godną nowoczesnego miasta oraz drugim po lasach płucem miasta. Działanie te wpisuje się w Strategię Rozwoju Gdyni 2030 oraz projekt KLIMATyczne Centrum Gdyni - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W trzeciej części parku pojawi się w sumie kilkadziesiąt nowych drzew, które będą oczyszczać miejskie powietrze, usuwając z niego dwutlenek węgla, w tym m.in. sosny czarne i pospolite, platany, skrzydłorzechy, grujeczniki japońskie, jarząby, wiśnie, jabłonie, wierzby czy graby pospolite.

Całkowity koszt prac przy trzecim etapie budowy Parku Centralnego to 63,4 mln zł.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.08.2022, 06:43
Źródło informacji Gdynia
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.