Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Geblewicz: odbudowa Ukrainy wymaga specjalistycznej wiedzy; Polska może pomóc

26.09.2022, 12:04aktualizacja: 26.09.2022, 12:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Odbudowa Ukrainy wymaga niezbędnych reform w tym kraju, wsparcia finansowego, a także specjalistycznej wiedzy - podkreślił marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W ocenie samorządowca, Polska ma jedne najbardziej transparentnych zasad wydawania publicznych pieniędzy i może w tym zakresie pomóc Ukrainie.

Geblewicz wziął udział w posiedzeniu Komitetu Regionów w Pradze, na którym był też obecny m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko.

„Ukraina musi być odbudowana; ukraińskie zniszczone miasta, wsie muszą być odbudowane. Ukraina musi być częścią nowoczesnej Europy” - podkreślił marszałek. Dodał, że o tym, jak odbudować ukraińskie miasta, samorządowcy z całej Europy dyskutowali między innymi z Witalijem Kliczką.

„Jedna rzecz jest jasna. Ukraina musi być odbudowana w sposób nowoczesny, w sposób zielony” - zaznaczył Geblewicz. „Wymaga to niezbędnych reform po stronie Ukrainy, oczywiście wsparcia finansowego, które w chwili obecnej deklaruje cały świat, ale wymaga to również specjalistycznej wiedzy” - zauważył.

Geblewicz poinformował, że rozmawiał „bardzo długo” z merem Kijowa o tym, jak uczynić procedury związane z wydawaniem publicznych pieniędzy bardzo transparentnymi.

„My, jako Polska, mamy w tym wielkie doświadczenia, bo startowaliśmy z tego samego momentu, a dzisiaj mamy jedne z najczytelniejszych, najbardziej transparentnych zasad wydawania publicznych pieniędzy i w tym możemy naszym ukraińskim kolegom pomagać” - ocenił.

Zdaniem marszałka, Polacy mogliby też dzielić się z Ukraińcami swoimi doświadczeniami, jak zazieleniać miasta i jak czynić je bardziej odpornymi w obliczu kryzysu energetycznego.

„W tym zakresie również możemy służyć naszą pomocą i wymianą wiedzy” - podkreślił.

Samorządowiec wskazał, że doskonale pamięta, kiedy „koledzy z >>zachodniego świata<< przyjeżdżali uczyć nas demokracji, transparentności w drodze do Europy; jak budować w sposób nowoczesny silny samorząd”.

„Dzisiaj polski samorząd jest silny i świeci przykładem w całej Europie. Wydaje mi się, że to jest nasza powinność (…), żeby pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy w ich europejskiej drodze, w budowaniu dobrych instytucji samorządowych, w budowaniu dobrych procedur, dobrych praktyk po to, żeby Ukraina mogła jak najszybciej stać się częścią wspólnej Europy” - pokreślił.

kic/ kz/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.09.2022, 12:04
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.