Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gmina Michałowo laureatem drugiej edycji nagrody im. Pawła Adamowicza

13.01.2023, 16:46aktualizacja: 13.01.2023, 16:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Upamiętnienie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w sali obrad Komitetu Regionów; fot. Patrick Mascart/European Union
Upamiętnienie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w sali obrad Komitetu Regionów; fot. Patrick Mascart/European Union
Podlaska gmina Michałowo została laureatem drugiej edycji nagrody im. Pawła Adamowicza. Specjalne wyróżnienie przyznano także Ołeksandrowi Babiczowi, burmistrzowi ukraińskiego miasta Hola Prystan, który od sześciu miesięcy jest przetrzymywany w rosyjskiej niewoli.

W tym roku do nagrody zgłoszonych zostało dwanaście kandydatur, spośród których nominacje przyznano pięciu. Poza Michałowem wśród nominowanych znaleźli się: Ołeksandr Babicz, burmistrz miasta Hola Prystan na południu Ukrainy, reprezentujący wszystkich ukraińskich burmistrzów, którzy zostali porwani lub torturowani od początku rosyjskiej inwazji; Wadym Bojczenko, burmistrz Mariupola za wsparcie dla przesiedleńców po pierwszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2014 r. oraz pracę na rzecz wsparcia mieszkańców Mariupola, którzy opuścili miasto po ostatniej inwazji rosyjskiej; Burmistrzowie Ukrainy (Stowarzyszenie Miast Ukrainy) oraz organizacja humanitarna SOS Mediterranee, nominowana za pomoc w ochronie życia migrantów na Morzu Śródziemnym.

Gminę Michałowo do nagrody zgłosiły miasta Kraków, Gdańsk i Wrocław za udzielanie pomocy uchodźcom na granicy z Białorusią oraz za utworzenie Punktu Pomocy, ratowanie życia i zdrowia, zapewnienie odzieży, ciepłych posiłków i noclegów potrzebującym.

„To jest nagroda dla mieszkańców. Ona będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć i poczuć, że należy do niego. (To nagroda – PAP) dla tych osób, które znosząc czasem szykany, prześladowania i pogróżki, pomagały” – powiedział w trakcie konferencji poświęconej ogłoszeniu laureata nagrody zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora. „My zrobiliśmy wszystko, co powinien zrobić zwykły człowiek. I jest dla nas ogromnym zaskoczeniem, że tak wielkim echem odbiło się coś, co jest po prostu czymś zwykłym” - dodał.

Sikora zwrócił uwagę, że mieniąc się Europejczykami i powołując się na chrześcijańskie korzenie naszego kontynentu, powinniśmy pamiętać, że jednym z najważniejszych przykazań jest „miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

„A wygląda na to, że wprowadziliśmy pewien relatywizm. I będziemy go miłować pod warunkiem, że jest biały i jest katolikiem. A to nie tak powinno działać” – zaznaczył Sikora. „Jesteśmy w kolebce >>Solidarności<<. A solidarność dotyczy każdego elementu naszego życia. Tak ja rozumiem i tak my rozumiemy solidarność” – dodał.

Nagroda przyznawana jest od ubiegłego roku wspólnie przez miasto Gdańsk, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia (ICORN) oraz Europejski Komitet Regionów. Ma ona być „uhonorowaniem wszystkich, którzy budują mosty i burzą mury między ludźmi, którzy torują drogi do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, nie stronią od walki o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym”. Laureatką pierwszej edycji nagrody została burmistrz Kolonii Henriette Reker.

„Ta nagroda ma służyć temu, aby pokazywać ludzi, instytucje, tych którzy pokazują, że codziennym działaniem można stać po stronie wolności, solidarności i praw człowieka. Sam patron nagrody, prezydent Paweł Adamowicz, taką osobą był” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Chcę zapewnić, że wspólnie z naszymi partnerami Komitetem Regionów i siecią ICORN będziemy kontynuować pokazywanie dobrych przykładów. I mam nadzieję, że to zachęci innych do dążenia tym śladem” – dodała.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza odbędzie się 8 lutego  podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN), będąca jednym z inicjatorów Nagrody im. Pawła Adamowicza, jest międzynarodową organizacją skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności. Ponad 250 pisarzy i artystów otrzymało możliwość pobytu w mieście należącym do sieci ICORN.

Paweł Adamowicz włączył Gdańsk do sieci ICORN w 2017 r. Był też aktywnym członkiem Komitetu Regionów; angażował się m.in. w inicjatywy związane z budową społeczeństwa obywatelskiego. Znany był też z działalności na rzecz integracji imigrantów oraz działalności na rzecz praw mniejszości seksualnych.

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału WOŚP przez 27-letniego Stefana W. Prezydent Gdańska trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami, w wyniku których zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.01.2023, 16:46
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ