Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gmina Świdnica: Warsztaty budowania społeczności lokalnej

27.02.2024, 08:38aktualizacja: 27.02.2024, 08:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Świdnica
Fot. UG Świdnica
Doświadczenie pokazuje, że im wcześniej rozpocznie się edukację w zakresie działalności obywatelskiej, tym większa szansa na wykształcenie w przyszłości świadomego i aktywnego obywatela, który w sposób odpowiedzialny będzie mógł uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.

Miniony weekend obfitował w spotkania warsztatowe z udziałem młodzieży. To kolejny etap przygotowań do powołania Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. W wyniku działania w młodzieżowej radzie młody człowiek ma szansę na oddziaływanie na swoje otoczenie, zdobycie nowego doświadczenia, a także poznanie wartościowych osób z gminy Świdnica. To był dobrze zainwestowany czas i świetnie poprowadzone zajęcia. Dziękujemy także Stowarzyszeniu "Aktywne Pszenno" za smaczny poczęstunek – podkreślali zgodnie młodzi mieszkańcy gminy Świdnica.
 
Na początku stycznia br. we wszystkich gminnych placówkach oświatowych odbyły się spotkania informacyjne, zachęcające do aktywności społecznej i udziału w młodzieżowej radzie. W ostatnich dwóch dniach (w piątek i w sobotę) uczniowie z 6 szkół podstawowych skorzystali z zaproszenia wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek i przewodniczącej Rady Gminy Świdnica Reginy Adamskiej do udziału w warsztatach z budowania społeczności lokalnej, współpracy zespołowej, by na koniec zaprezentować swoje pomysły na gminę marzeń. To kolejny etap przygotowań do reaktywowania młodzieżowej rady w gminie Świdnica, realizowany wspólnie z wrocławskim Instytutem Inspiracji Damiana Deca.

Dialog międzykulturowy, wielopoziomowe centrum kultury, skatepark, siłownie, stacje do ładowania rowerów czy telefonów komórkowych, otwartość na innych ludzi, dbałość o środowisko naturalne, popularyzacja lokalnych tradycji, współpraca z innymi gminami, wykorzystanie walorów gminy do integracji społeczności lokalnej – to tylko kilka pomysłów na gminę marzeń. Niektóre z nich już są realizowane, tj. stacje do ładowania rowerów, siłownie zewnętrzne, pola biwakowe, stanice rowerowe, spotkania seniorów z młodzieżą, kultywowanie tradycji lokalnych, czy współpraca krajowa i zagraniczna z innymi gminami.  

Młodzi mieszkańcy gminy Świdnica są pełni zapału i pomysłów. Interesują się gminą, w której żyją i chcą mieć wpływ na zachodzące tu zmiany. To wszystko razem wpływa na ich decyzję, aby startować w wyborach do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. Bardzo się z tego powodu cieszymy i mocno trzymamy za nich kciuki – mówi przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska.

W gminie Świdnica młodzieżowa rada wybierana będzie na dwuletnią kadencję. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Świdnica radni wybierani będą przez uczniów szkół klas 7-8 działających na terenie gminy oraz mieszkańców gminy od 13 do 18 roku życia.

Liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych.

- 2 mandaty w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej;
- 2 mandaty w Szkole Podstawowej w Grodziszczu;
- 3 mandaty w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej;
- 2 mandaty w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie;
- 3 mandaty w Szkole Podstawowej w Pszennie;
- 3 mandaty w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.

O kolejnym etapie przygotowań do powołania Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica poinformujemy wkrótce.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.02.2024, 08:38
Źródło informacji Gmina Świdnica
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ