Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gwozdowska: najgroźniejsze są fake newsy związane z rosyjską wojną informacyjną

28.07.2022, 11:51aktualizacja: 28.07.2022, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prasowa Akademia Pieniądza - logo
Prasowa Akademia Pieniądza - logo
Fake newsy towarzyszą nam od lat, ale najgroźniejsze są fake newsy, z którymi mamy do czynienia obecnie, czyli związane z wojna informacyjną, która prowadzi Rosja – ostrzega red. Anna Gwozdowska z serwisu #Fakehunter PAP.

Ekspertka przypomniała, że fake news to w skrócie świadome wprowadzanie innych w błąd za pomocą manipulacji faktami, zdjęciami, a dzięki współczesnej technologii także poprzez zniekształcanie obrazu czy głosu.

Zdaniem Gwozdowskiej fałszywe informacje są najczęściej rozpowszechniane dla pieniędzy i dla sławy. Ostrzega jednak, że najgroźniejsze są fake newsy, z którymi mamy do czynienia obecnie, czyli związane z wojną informacyjną, która prowadzi Rosja.

„Fake newsy są elementem polityki zagranicznej Kremla. W Polsce mają na celu destabilizację społeczeństwa, skłócenie nas z ukraińskimi uchodźcami, ale też szkodzenie naszej gospodarce” – podkreśliła Gwozdowska.

Jako przykład podała pojawiające się w sieci wpisy i artykuły dotyczące gazociągu Baltic Pipe, w których można przeczytać, że jest to niepotrzebna inwestycja, bo sprowadzanie gazu z Norwegii, czy Danii jest droższe niż z Rosji.

„Takie wpisy powinny wzbudzić naszą czujność bo bardzo możliwe, że są to fake newsy rozpowszechniane w ramach wspomnianej wojny informacyjnej Rosji” – dodała Gwozdowska.

Więcej na temat zasad weryfikacji fake newsów, w tym zwłaszcza informacji gospodarczych, można odnaleźć w szkoleniu online, które jest dostępne dla zarejestrowanych uczestników projektu Prasowa Akademia Pieniądza pod adresem: https://akademia.pap.pl.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.07.2022, 11:51
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ